Podešavanje dvostepenih okidača-uputstvo (Hatsan, Diana T06)

Klasične vazdušne puške.

Moderator: StefanS

Post Reply
Nesa5

Podešavanje dvostepenih okidača-uputstvo (Hatsan, Diana T06)

Post by Nesa5 » Fri Feb 02, 2018 9:26 am

Pozdrav svima,

Ne znam da li je neko već pisao na ovu temu, ali vidim da dosta ljudi ima problema, pa sam rešio da napišem detaljno objašnjenje sa mehaničke strane kako to "čudo" radi. Uputstvo važi sigurno za Hatsanov Quatro triger i Dianin T06, i na neke druge koji rade na ovom principu. Ko nije siguran, može na netu da nađe sliku unutrašnje konstrukcije svog okidača i da uporedi sa donjim slikama. Ako su šrafovi za štelovanje slično postavljeni, onda je princip isti. Ako neko ne može da reši problem, biće mi drago da probam da pomognem.

Mnogi se oslanjaju na uputstva uz puške. Ta uputstva što dobijate uz puške slobodno okačite mačku o rep. Uglavnom nisu ni malo od koristi za razumevanje i precizno podešavanje. Ja sam imao Hatsana 125 i mučio sam se sa okidačem dugo i na kraju ga prodao uzeo Dianu, nisam ni imao vremena da to rešim. Ali kod Diane sam imao vremena, pa sam provalio kako dvostepeni okidači rade i shvatio da je apsolutno isti sistem bio i na Hatsanu i da sam mogao glatko da ga sredim do savršenstva. Ovo vam govorim kao inženjer i kao neko ko je pre svega proučio konstrukciju dvostepenog obarača. U principu svi oni rade na sličnom principu. Evo nekih slika sa neta koje sam našao da su najprikladnije da bih mogao da objasnim
1.png
1.png (73.88 KiB) Viewed 497 times
2.jpg
2.jpg (22.89 KiB) Viewed 497 times
new_t06_Trigger-450x148.jpg
Prva slika je lakša za razumevanje, ova druga je samo realni prikaz quatro trigera. Treća je Dianin T06 skoro identičnog načina štelovanja. I drugi dvostepeni su slični. U slikama su puške okrenute na suprotne strane, da se slučajno neko ne zbuni.

Na prvoj slici se lepo vide sva tri šrafa kojima se podešava ovakva vrsta okidača. Prva dva šrafa su međusobno veoma zavisna, i zbog toga podešavanja hoda i osetljivosti prve i druge faze uopšte nisu jednostavi kao što to piše u uputstvima. Oba šrafa levo na slici rade istu stvar, pritiskaju polugu koja na kraju preko drugih poluga otpusti klip, ali prvi, levlji šraf to radi lakše (ali i sporije), jer je bliži osovini okidača i ima veći moment, a drugi teže pritiska polugu, ali brže. Ljudi misle da dok lagano povlacimo okidač do prvog kolena, tj. dok ne osetimo onaj drugi stepen, da je to sev prazan hod i da se unutra ništa ne dešava. Netačno. Do tada smo prvim šrafom već nategnuli ceo mehanizam okidača skoro do pred samo okidanje. Nakon toga, drugi desni šraf udara u polugu i nastavlja posao do konačnog okidanja. Tim udaranjem drugog šrafa u polugu, mi dobijamo taj drugi stepen i znamo da smo pred samim okidanjem. Tu više jak momenat koji ima prvi šraf nije toliko bitan, već je bitno da sa sto manjim daljim pomeranjem okidača, mehanizam okine. Treći šraf je jednostavan i on prosto nateže oprugicu koja se suprotstavlja onim prvim dvaju šrafova i takodje vraća sve u početni položaj u slučaju da odustanemo od pucanja, a ne da mehanizam ostane pred samo okidanje i tako postane opasan i na najmanji trzaj. Generalno, taj treći šraf treba popustiti da sve ide lakše, ali ne totalno otpustiti, jer gubi funkciju i sve postaje nestabilno. Uglavnom se on poslednji popušta do trenutka kada više ne pruža otpor, pa se onda vrati za krug, dva, radi sigurnosti.
E sad, prva dva su triki. Generalno, moguće je odvrnuti skroz jedan od njih, a drugi ostaviti zategnut. Time se praktični dobija jednostavniji jednostepeni obarač. Probajte. Puška će okidati u oba slučaja, ali nećeti znati tacno kad inećete osetiti drugo koleno. Jednostavno vučete obarač i puška samo odjednom opali. Takvi su okidači na vojnom oružju, automatskim puškama, mnogim pištoljima...Jedina razlika koju ćete osetiti je da ako ste odvrnuli skroz drugi šraf i prvi odrađuje sve, onda lakše vučete okidač, nego obrnuto kada sve odrađuje drugi šraf. Sve to zbog pomenutog momenta, koji je kod prvog šrafa veći.

Štelovanje:
Za početak, najbolje je drugi šraf otpustiti skroz, a prvi zategnuti do kraja. To je generalno štelovanje za najkraći prvi stepen, ali to nije toliko bitno, a i posle je lako produžiti ga ako nekome bas smeta. Tada se ispali par dijabola da se uveri da ne postoji drugi stepen, i da okidač radi kao jednostepeni. E tada se počinje sa zavrtanjem drugog šrafa po na primer jedan krug i svaki put testira izmedju da li se pojavio drugi stepen, tj. da li pre opaljenja okidac naidje na tvrdo, tj. taj drugi šraf pocinje da gura onu polugicu umesto prvog. Onda se još samo uradi fino štelovanje po želji kako ko voli, ali po meni taj drugi stepen treba da bude što kraći, što bi ameri rekli "crisp", jer je tako okidač najlakši za povlačenje. Znači cilj da se nakon pojavljivanja drugog stepena pri zavrtanju drugog šrafa, sada taj šraf polako odvrće i namesti tačno tako da drugi stepen bude što kraći, a opet, ne previše, da se okidač ne vrati u jednostepeni. Sve vreme se okidanje isprobava sa dijabolama naravno, nikako na prazno. Ovo je idealno štelovanje koje maksimalno olakšava povlačenje obarača. Ako neko nakon ovoga ipak želi duži prvi stepen, tj da dalje treba da vuče obarač do pojave drugog stupnja, onda može da počne sa otpuštanjem prvog šrafa, ali tada, svaki put kada dira prvi šraf, mora ponovo da prodje kroz proceduru štelovanja drugog, jer su kako sam rekao na poćetku oni jako uticajni jedan na drugog. To u uputstvu nećete naći nigde ;)
Uživajte u idealno podešenim okidačima i ako ih ovako naštelujete, budute ubedjeni da je to najlakše okidanje koje je mehanički moguće za vaš model okidača.
Last edited by Nesa5 on Fri Feb 02, 2018 11:50 am, edited 1 time in total.
Diana 350 N-tec Panther 4,5

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Fri Feb 02, 2018 11:34 am

Nesa5 wrote:Uputstvo važi sigurno za Hatsanov Quatro triger i Dianin T06, ali verujem da je i većina ostalih na sličnom principu.
Lepo objašnjeno. Svaka čast na trudu. Mislim samo da bi trebalo promeniti naslov u "Podešavanje Diana T06 i Hatsan Quatro okidača". Ta dva i AA TX200 su identičnog dizajna ali zaista nemaju puno veze sa ostalim dvostepenim okidačima i njihovim podešavanjima.
Steyr Challenge HFT 4.5mm, Nikko Stirling Diamond Sportsman 10-50x60
CZ200s 4.5mm, Hawke Panorama 3-9x40
Anschutz 335 4.5mm, UTG 4x32 AO

zvezdan

Post by zvezdan » Fri Feb 02, 2018 2:05 pm

nema šta detaljno objašnjeno, da nisam bacio hatsana pod krov sad bi se igrao sa tim okidačem ali nisam siguran da li je to baš taj jer je ovaj hatsan 125 prva serija od prije 10 godina koja je došla kod nas u cg
FX Royale 500, Sightron SIII ss ,Fx no limit

StefanS

Post by StefanS » Fri Feb 02, 2018 6:31 pm

Eee Zveki Zveki, prva ljubav zaborava nema :D
Diana 34 Premium 4.5mm
Diana 350 N-Tec Magnum Luxus 4.5mm, Bullseye ZR Mount, Nikon Prostaff Target EFR 3-9x40 AO

Nesa5

Post by Nesa5 » Fri Feb 02, 2018 8:09 pm

A da ti meni pokloniš tog Hatsana da se ja malo igram, greota da skuplja prašinu po tavanu :D

zvezdan

Post by zvezdan » Fri Feb 02, 2018 8:50 pm

Nesa5 wrote:A da ti meni pokloniš tog Hatsana da se ja malo igram, greota da skuplja prašinu po tavanu :D
a dje druže greota,krv mi je popio, potrošio sam kilo kafetina upucavajući ga ,bacio ga na tavan i ćao :D :D :D
FX Royale 500, Sightron SIII ss ,Fx no limit

beretta

Post by beretta » Tue Mar 13, 2018 10:02 am

Nesa5 wrote:
Fri Feb 02, 2018 9:26 am
Štelovanje:
Za početak, najbolje je drugi šraf otpustiti skroz, a prvi zategnuti do kraja. To je generalno štelovanje za najkraći prvi stepen, ali to nije toliko bitno, a i posle je lako produžiti ga ako nekome bas smeta. Tada se ispali par dijabola da se uveri da ne postoji drugi stepen, i da okidač radi kao jednostepeni. E tada se počinje sa zavrtanjem drugog šrafa po na primer jedan krug i svaki put testira izmedju da li se pojavio drugi stepen, tj. da li pre opaljenja okidac naidje na tvrdo, tj. taj drugi šraf pocinje da gura onu polugicu umesto prvog. Onda se još samo uradi fino štelovanje po želji kako ko voli, ali po meni taj drugi stepen treba da bude što kraći, što bi ameri rekli "crisp", jer je tako okidač najlakši za povlačenje. Znači cilj da se nakon pojavljivanja drugog stepena pri zavrtanju drugog šrafa, sada taj šraf polako odvrće i namesti tačno tako da drugi stepen bude što kraći, a opet, ne previše, da se okidač ne vrati u jednostepeni. Sve vreme se okidanje isprobava sa dijabolama naravno, nikako na prazno. Ovo je idealno štelovanje koje maksimalno olakšava povlačenje obarača. Ako neko nakon ovoga ipak želi duži prvi stepen, tj da dalje treba da vuče obarač do pojave drugog stupnja, onda može da počne sa otpuštanjem prvog šrafa, ali tada, svaki put kada dira prvi šraf, mora ponovo da prodje kroz proceduru štelovanja drugog, jer su kako sam rekao na poćetku oni jako uticajni jedan na drugog. To u uputstvu nećete naći nigde ;)
Uživajte u idealno podešenim okidačima i ako ih ovako naštelujete, budute ubedjeni da je to najlakše okidanje koje je mehanički moguće za vaš model okidača.
Obzirom da sam probao na naštelujem Quattro trigger na svom Hatsanu prateći uputstvo, da dodam i svoje oservacije.
Kada sam uzeo pusku okidac je bio naštelovan na silu od otprilike na 1.8kg uz jasan prelaz sa prvog na drugi korak. Ja sam naravno odmah tu čačkao i malo po uputstvu sa Youtube, malo na sreću našteloo sam ga da meni odgovara. Međutim kada je Neša5 napisao ovo uputstvo, greota je ne probati ponovo sve naštelovati :)
Lepo je sve objašnjeno i tačno napisano, samo bih dodao da početak štelovanja ide malo drugačije. Naime kada se drugi šraf otpusti do kraja, a prvi zategne do kraja onda kada se puška prelomi za punjenje jednostavno neće da zabravi cev u onom polozaju da može da se stavi dijabola. Neznam da li je to do automatske kočnice ili šta već.... Tako da sam polako počeo da prvi šraf odvrćem i malo zavrćem drugi šraf.
Da skratim priču na svako malo zavrtanje sam probao kada će se cev zabraviti kada je prelomljena i to se desilo negde otprilike sa odvrnuta 2 kruga prvog šrafa i zavrnutim 1 krugom drugog.
Nakon toga sve je po uputstvu...svako može da našteluje po svojoj želji, stvarno je dobar obarač kada se lepo našteluje.
Nismo spominjali 3 štaf koji je kako kažu "tension adjuster". Koliko sam našao na netu keni ga skroz odšrafe da nema nikakve sile na obaraču. Pravilno je naštelovan tako što se zategne dok se ne oseća sila pri zatezanju, pa se vrati za 1/4 kruga. Ja sam ga otpustio malo više...meni odgovara mekši obarač.
Hatsan mod. 99 (.177), Hawke Varmint 6-24x44 SF

Nesa5

Post by Nesa5 » Wed Mar 14, 2018 3:00 pm

Drago mi je da si uspeo da ga ušteluješ kako ti odgovara. Sada kada si shvatio šta koji šraf radi i kako to radi, možeš da se igraš do granice mogućnosti tog obarača. Da, pretpostavljam da si u pravu ako tvrdiš da Hatsan neće da zabravi pri prelamanju ako je skroz zategnut prvi šraf. Kod Diane to nije slučaj, prvi šraf može slobodno do kraja da se stegne, a eto, kod Hatsana očigledno mora malo da se otpusti da bi zabravio prelomljenu cev. To oko prvog šrafa su veoma sitne konstrukcijske razlike koje je Diana malo bolje rešila. Nema to veze sa automatskom kočnicom. Pogledaj prvu sliku i shvatićes da ako je prvi šraf zategnut do kraja, a predugačak je, onda on i kada okidač nije ni pritisnut, gura polugicu preko granice okidanja. Kada se malo otpusti, priča se vraća na početak i na dalje je sve isto. Drugi šraf nisi morao da dotežeš, jer dok prvi gura, drugi ne radi ništa...može da bude i skroz odvrnut. On tek kasnije dobija funkciju da bi se osetio drugi stepen, inače bi okidanje bilo jednostepeno. Ali ne smeta ako si ga blago dotezao, jer svakako nije ništa radio dok se nije pojavio drugi korak. Greška bi bila previše zategnuti drugi šraf, jer bi preuzeo ulogu prvog i tada nema ništa od štelovanja... Da sumiramo, ispravan postupak kod Hatsana bi bio da se drugi šraf otpusti skroz, a prvi zategne skroz i zatim otpusti taman toliko da cev može da se zabravi pri prelamanju. Na dalje sve prema prvobitnom uputstvu. Hvala na podeljenom iskustvu i poboljšanju uputstva.

beretta

Post by beretta » Wed Mar 14, 2018 3:54 pm

Apsolutno se slažem....apsolvirali smo onda štelovanje ;)
Hatsan mod. 99 (.177), Hawke Varmint 6-24x44 SF

Post Reply