Norica hawk grs

Diskusije vezane za klasične vazdušne puške.

Moderator: StefanS

Norica hawk grs

Postby NešaBG » Thu Nov 16, 2017 12:43 pm

Pozdrav društvo! U planu mi je bila kupovina norica spider grs modela ali sam se predomislio zbog okidača koji se ne podešava i plastičnog kundaka koji je po mom misljenju očajno ružna stvar na puškama. Tragajući za puškom sa drvenim kundakom, podešavajućim okidačem i naravno grs-om opet sam se odlučio za brend norica jer u tom cenovnom rangu nisam nasao bolju opciju. Inace je po fabričkim podacima snaga 24J što mi je sasvim dovoljno za gadjanje meta do 50-ak metara. Pitanje za vas iskusne je sledeće: valja li šta ta norica hawk i koji kalibar mi preporučujete da uzmem? U ponudi su verzije 4.5mm i 5.5mm. Hoće li neka optika iz serije air king trpeti udarce puske sa grs-om snage 24J?
NešaBG

Re: Norica hawk grs

Postby Furioso » Thu Nov 16, 2017 7:22 pm

Druže, razmisli o hatsan 99, pogledaj ovde na forumu, čovek skoro kupio, ima lep drveni kundak. A to što oni kazu 24j, to okači mačku o rep. Kada budeš kupio, bilo koju pušku, uzmi jsb exact koje su 0.547 grama, pucaj i meri brzinu hronometrom. Izračunaj kinetičku energiju i to je ono što je realno.
Diana 34 classic 4.5mm
Nikko Stirling mountmaster AO3-9x40MD
Furioso

Postby Furioso » Thu Nov 16, 2017 7:26 pm

Za takve puške, gde je kinetička energija veća od 7-8j, obavezno ide nosač optike zr mount koji košta 10800 din. Postoji i turska verzija ovog nosača od 4-5000 din, ne znam tačno, ali samo za šinu od 22mm. Bar za sada, dok Kinez to ne iskopira. E sad, da li je raj nosač dobar kao originalni zr mount to je pitanje.
Diana 34 classic 4.5mm
Nikko Stirling mountmaster AO3-9x40MD
Furioso

Postby beretta » Fri Nov 17, 2017 11:58 am

Obzirom da sami ja bio u sličnoj dilemi pri kupovini i da sam imao slične zahteve pročitaj šta sam napisao u temi Hatsan 99 baš pre neki dan.
Ti si se izgleda već odlučio za Noricu, ali da bacimo na papir činjenjice:

Norica Hawk GSR vs Hatsan 99

+ Puška je lakša za 600 grama (duža je za 3 cm....pa onda dolazimo do pitanja o kvalteta drveta i metalnih delova)
+ Bolji odnos ukupne dužine i dužine cevi (puška duža za 3 cm, a cev za 7,9cm). Opet ovo može nešto da znači, ali i ne mora obzirom da je za preciznost bitnija završna obrada i kvalitet izrade.

+ - Za Gasni klip sam ja mislio da je extra stvar....ovde na forumu od ljudi koji su upućeniji ne preporučuju ih mnogo. Ja sinoć oćoravi tražeći na netu o toj temi i ima dosta foruma, klipova...takodje za i protiv. Uglavnom eksperti za vazdušare su većinom za federuše, baci pogled na klip:
https://www.youtube.com/watch?v=YlPylqmGWLo

- Mislim da lažu za početnu brzinu...kao što Furioso reče uzmi one dijaboje, pa ćeš se neprijatno iznenaditi kao i ja. Inače Hatsan vazi za proizvođača koji tu najmanje lažira.
- Ne svidja mi se što se zadnji nišan po visini steluje šrafcigerom ili nekim novcićem...mislim nije to mana ako si već rešio za optiku...ja to gledam iz svog ugla.
- Obarač jeste štelujući, ali koliko mi se čini on je od plastike, bar mi tako deluje na slikama....
- Položaj automatske kočnice, više mi je intuitivan kada je na gore na pušci tj. na "palcu" gde je na Hatsanu, Dijani....
- Iskreno samo 1 klip ima na netu o toj pušci, nema bas mnogo da se sazna o njoj.

Što se tiče uvoznika i garancije, rezervnih delova dobro se raspitaj....ako je to od onih likova sa kupujem-prodajem onda mi bas i neuliva poverenje za kasnije da traziš svoja prava.

Nadam se da sam malo pomogao...verujem da su u pitanju nijanse, u principu treba čovek da kupi i ono što mu se svidja.
Hatsan mod. 99 (.177)
beretta

Postby NešaBG » Fri Nov 17, 2017 7:48 pm

Išao sam ovom logikom, taj grs je ipak fabrički i nije neki no name after market. Kundak je bukov ali bukovina je osim što je teksturom dosta manje atraktivna od oraha, žilavija je i tvrdja po površini. Generalno sam brend norica se 100 godina bavi proizvodnjom vazdušnog oružja pa je i to presudilo u odnosu na hatsan,ekol čak i gamo. Ipak su sve norica puške made in spain. Za ostalo ću videti kada je uzmem u ruke. Što se tiče garancije i servisa-delova prodavnica trofej je uvoznik i serviser norica puški a kod njih i planiram da je pazarim. Ovih dana idem da je vidim a možda i probam jer imaju i streljanu. Što se tiče snage mislim da je najrealnije da se piše u dzulima jer kada je brzina u pitanju onda vrednosti variraju u zavisnosti od težine dijabole. 24J u kalibru 4,5mm težine oko 0,6g ostvari brzinu oko 280m/s i mislim da je to realno. Inace je deklarisano 330m/s ali verovatno sa alu dijabolama težine oko 0,4g. Sa JSB exact heavi od 0,67g trebalo bi da ide do 265m/s sto je više nego dovoljno.
NešaBG

Postby beretta » Fri Nov 17, 2017 11:47 pm

Iskreno nisam znao to za razliku izmedju bukve i oraha...mislio sam da je orah dosta tvrdje drvo, ali nije ni važno. Najbolje da vidis uživo i probaš. Oni imaju strelište na 25m i na 15m. Pre 6 meseci sam baš u Trofej išao na obuku za pištolj i bilo je vazdušara mozda desetak, ali sve sa polimerskim kundacima koje me nisu zanimale. Koja je cena ove puške?
Hatsan mod. 99 (.177)
beretta

Postby NešaBG » Sat Nov 18, 2017 10:18 am

31200 je cena. Orah spada u mekše vrste a cenjen je zbog lepote teksture pa se zbog toga koristi u izradi nameštaja i kundaka za puške. Posebno interesantan deo za isradu kundaka je deo korena oraha. Stolarija mi je profesija.
NešaBG

Postby beretta » Sun Nov 19, 2017 12:44 am

Lepo, nisam znao. Znači da pripazim ja drvene delove.

Vidim ja da si se ti već opredelio za puškicu...pa jedva čekam review :mrgreen:
Hatsan mod. 99 (.177)
beretta

Postby NešaBG » Sun Nov 19, 2017 10:08 am

Ma najtužnije je što nisam. Gledam sad tog hatsana 99 i gledam i stoeger a30. Dilema je velika. Lep je hatsan i specifikacije su vrlo dobre ali morao bih za požarevac po njega. Norica i stoeger su mi na 3km pa je i to faktor. Stoeger a30 sam držao u rukama i em je na oko prelepa em je u rukama kao pravljena za mene. Jedino sto je sa oprugom i još nisam našao podatak može li se ugraditi gasni cilindar. U hatsan 99 može. Ostaje mi još da odem u trofej i da pogledam noricu uživo pa da se konačno odlučim. Jedino što mi niko nije preporučio kalibar. Da li da uzimam 4,5 ili 5,5mm?
NešaBG

Postby Krdza » Sun Nov 19, 2017 11:58 am

Kalibar uzmi 4,5.Radi posao savrseno do 50m a moze i preko toga sve zavisi od strelca. A i duplo su jeftinije od 5,5.
Krdza

Postby beretta » Sun Nov 19, 2017 6:26 pm

Ja sam takodje u najužem izboru imao Stoeger ali model X20. Logika mi je bila da se probijaju na tržištu, da su ćerka kompanija Benelli koji su u vlasništvu Berette...i da to sigurno može da bude samo dobro. Komentari na netu su ti 50-50. Ima dosta i za i protiv, ali ja ću ti reći zvog čega sam ja odustao od Stoeger X20:
- Pravi se u Kini
- Drvo mi nekako izgleda kao da je laminat, a ne drvo.
- Kada pogledas pusku odozdole, tamo gde je mehanizam za preklapanje drvo je bilo nekako loše obradjeno i ne ofarbano...ne znam kako tačno da se izrazim, ali neko nedovršeno. Što je najgore od svega to sam video i kod Diane koja je 2x skuplja.
- Bio je i neki ogroman natpis Stoeger na onom plastičnom delu na cevi, pa jos plave boje...onako delovalo mi je malo dečije
- Obarač se šteluje samo za dužinu drugog koraka....nisam pucao iz nje, mozda je obrac i odličan, nemoj ovo da uzimaš kao manu. Iskreno ne sečam se ni da li je obarač plastični ili metalni.

Jeste uvoznik Capriolo i sigurno je lakse za kupovinu i posle ne daj bože za servis....ja sam baš zato i cekao sajam u NS da ih nekako sve vidim na jednom mestu i prelomim u glavi dilemu, da ne kazem trilemu obzirom da sam imao još jednu pušku u užem izboru.

Kalibar definitivno 4,5mm, to jedino i nemoj da se razmišljaš. Veći izbor dijabola, skoro pa duplo jeftinije, a sto se tiče kinetičke energije ako baš želiš da gadjaš neke štetočine (ja sam protiv toga, samo da kažem) onda uzmeš tezu dijabolu.
Hatsan mod. 99 (.177)
beretta

Postby skorpio » Sun Nov 19, 2017 6:54 pm

Ja licno preferiram 5.5 cal.zasto? nije bas tacno da je duplo razlika u ceni i izboru .Na jakim springericama 4.5 cal .obicno je najbolje koristiti jsb jumbo monster cija je cena 1400 din 400 kom ,a u 5.5 cal. ima do te cene pristojan izbor dijabola
cak i ove domace sport s su pristojan izbor ,za 800 din 500 kom.a recimo jsb straton meni se pokazale extra a cena 1400 din 500 kom.5.5 cal. Pa opet uticaj vetra je drasticno manji na 5.5 cal. Naravno ukusi su razliciti...
skorpio

Postby NešaBG » Sun Nov 19, 2017 8:07 pm

Od ove tri puške koje su mi u planu držao sam u rukama samo stoeger a30 i sto se tiče kvaliteta kundaka i same obrade bio sam oduševljen. Nisam primetio nikakve nepravilnosti ili nedostatke. Iz iskustva nekih ljudi sa opet nekih facebook grupa koji koriste pcp i paralelno stoeger a30 ili x20 rekao bih da vredi para. Hvale ih na sva usta što se kaže. Moram ići da vidim i noricu pa ću moći da napravim neko preciznije poredjenje. Što se kalibra tiče najverovatnije će biti 4,5 što zbog cene što zbog boljeg izbora i dostupnosti dijabola. Naravno Jsb exact će se prve probati jer po svemu sudeći to je jedna od najboljih dijabola na tržištu.
NešaBG

Postby NešaBG » Mon Nov 20, 2017 3:24 pm

Stvari su se iskristalisale. Danas sam u arsenalu gledao swiss arms ag 1000 i sad sam se upecao najozbiljnije. Odlična puškica. Cena je 32900 -10% na gotovinsko plaćanje. Znači ispod 30000 za dianu 31 sa drvenim kundakom. Reklo bi se da sam se odlučio.
NešaBG

Postby beretta » Mon Nov 20, 2017 3:59 pm

Sjajno zvuči... mislim da Dijana 31 ima T06 okidac koji je savršenstvo, pucao sam iz Diane N-tec 340 sa tim okidačem i baš mi se svideo.
Ukoliko je to sve isto kao Diana, a samo kundak od firme Swiss Arms onda si našao odličnu pušku. Samo nemoj u Arsenalu dijabole COAL da kupiš iako onaj momak kaze da su extra....očajne su dijabole :)
Hatsan mod. 99 (.177)
beretta

Postby NešaBG » Mon Nov 20, 2017 9:43 pm

Razlika je u kundaku i u nišanima mada ni ovi na ag 1000 nisu loši. Okidač jeste t06 bar sam tako pročitao na svim site-ovima koji drže swiss arms ag 1000. Puška je stvarno ozbiljna jedino je kundak svetliji ali se i to da rešiti. Coal slovenačke dijabole su se meni pokazale očajno na na baikal iž-40 vazdušnom pištolju. Sport s su bolje za tri dužine...
NešaBG

Return to Vazdušne puške (opruga, gasni klip, co2, pump-up)