brendirana vs kineska optika, veliko vs malo uvecanje

Sve o optičkim nišanima i nosačima
Post Reply
Michael

Re: FX Streamline 6,35 - Prinova

Post by Michael » Sat Apr 27, 2019 7:45 pm

Zvezdane otkud da nisi uzeo NF optiku sto met koristi, kontam da im je cena tu negde ???
Ufff sad sam video da taj NF kosta 2900e 🙄🙄🙄🙄
FX Wildcat .25 Stx
Optisan 10x44i
Fx Nolimit
Huggett Shroud

sash

Post by sash » Sat Apr 27, 2019 7:55 pm

Lepo kolega , krenuo si malo ozbiljnije samo ti vreme ne dozvoljava da to uradiš do kraja, ali što kaže Ledeni, malo kume bre, povećaj taj fond slova i slika , obraduj nas bogaato :lol: ;)
Samo napred!
FX Wildcat Mk2
Optisan 6-24x50 F1

kecman

Post by kecman » Sat Apr 27, 2019 7:57 pm

Ledeni je dao dobru analogiju sa automobilima. To bi znacilo da mi sa Fiatima, Opelima, Hyundaiima... treba da cutimo i ne razmenjujemo misljenja i sikustva o nasim kolima jer, boze moj, pa postoji Mercedes koji je u svakom pogledu bolji od nasih krseva. Sta se mi tu zanosima jeftinim smecem.
Kao sto ne vozimo svi najbolja i najskuplja kola na svetu (cak sta vise, to radi jako mala manjina), tako i ne koristimo najkvalitetnije optike, sto ne znaci da ne treba da pokusamo da izvucemo maksimum iz onoga koliko mozemo da platimo.
Ako vas tema nervira, suzdrzite se i pustite nas "bednike" da se zanosimo.
Artemis M22 5.5mm, Nikko Stirling 3-9x40 AO mountmaster

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Sat Apr 27, 2019 8:10 pm

Naravno da svi treba da pišemo utiske. Zveki nije mislio ništa loše a bogami je i u pravu da bi cena optike trebalo da prati cenu puške (a to i ne znači da neko sa puškom od 500e treba da kupi optiku od 1500). Naravno i da svako treba da se uklopi u svoj budžet, neko nije dovoljno "bolestan" pa ne želi bolje, a neko nema dovoljno novca za ono što želi pa mora da se uklapa. Da mi je budžet dovoljno velik moj potpis bi izgledao drastično drugačije.
Jedan moj drug je te razlike ovako opisao:
Najveća je razlika izmedju patika i renoa 4. Izmedju renoa 4 i najnovijeg mercedesa nije ni blizu toj razlici. I reno 4 i najskuplji mercedes se upale kad okreneš ključ, krenu kad ubacis u brzinu i daš gas i skreću kad okrećeš volan...
Walther LG400 + BigNikko

Ledeni

Post by Ledeni » Sat Apr 27, 2019 8:41 pm

wooyadeen wrote:
Sat Apr 27, 2019 8:10 pm
Najveća je razlika izmedju patika i renoa 4. Izmedju renoa 4 i najnovijeg mercedesa nije ni blizu toj razlici. I reno 4 i najskuplji mercedes se upale kad okreneš ključ, krenu kad ubacis u brzinu i daš gas i skreću kad okrećeš volan...
Opa, vređamo se? :lol: :lol: :lol:

Naše službeno vozilo - ta daaaaaa!

skorpio

Post by skorpio » Sun Apr 28, 2019 12:26 am

kecman wrote:
Sat Apr 27, 2019 7:57 pm
Ledeni je dao dobru analogiju sa automobilima. To bi znacilo da mi sa Fiatima, Opelima, Hyundaiima... treba da cutimo i ne razmenjujemo misljenja i sikustva o nasim kolima jer, boze moj, pa postoji Mercedes koji je u svakom pogledu bolji od nasih krseva. Sta se mi tu zanosima jeftinim smecem.
Kao sto ne vozimo svi najbolja i najskuplja kola na svetu (cak sta vise, to radi jako mala manjina), tako i ne koristimo najkvalitetnije optike, sto ne znaci da ne treba da pokusamo da izvucemo maksimum iz onoga koliko mozemo da platimo.
Ako vas tema nervira, suzdrzite se i pustite nas "bednike" da se zanosimo.
Ha ha ha , pa vidi Mercedes je za mene krs , bilo koji i od njega ostalo samo ime .
Kao sto ranije napisah da se profesionalno bavim streljastvom slozio bi se sa zvekijem ovako se ne slazem.
Da se profesionalno bavim motociklizmom vozio bi RRa ovako Suzuki bandit 600 iz 2000 godine (znaci star)ali meni odlican.
Da se profesionalno bavim automobilizmom vozio bi Subaru ovako megan 3 iz 2012 god , ne zato sto ne mogu da kupim bolji vec zato sto mi zavrsava svaki posao.
Isto je i sa puskom / optikom mogao bi da kupim bilo koji FX ili slicno ali mi Hatsan odlicno sluzi , e sad optika bi mi trebala sa malo vecim uvecanjem od 14 puta ali o tom po tom.
Nema nikakve uvrede da bilo ko iznese slaganje ili neslaganje , ne slazem se ni sa tim da optika treba da prati cenu puske i u mom slucaju nece nikad , ko misli da treba neka kupi bilo sta , licno cu sa zadovoljstvom pogledati opis ili iskustvo sa optikom od 2000 eura ali je kupiti necu...
Hatsan bt 65 5.5 cal. Nikko Stirling Gold Crown 4.5 - 14 x 50

SMD

Post by SMD » Sun Apr 28, 2019 7:45 am

Svega ste napisali, hocu da kazem da ta prica da optika bude iste cijene kao i puska potice iz vatrenog oruzja a i to je ko zna od kada i po meni vise ne vrijedi. Cijene su se promijenile, da kazemo pale, pa se i za 500e moze uzeti veoma dobra optika koja ce izdrzati trzaj bilo kog kalibra i u vatrenom oruzju. Ja razumijem da ima ljudi koji zele najbolje, i sve OK, za svoje pare kupujte sebi sta hocete, ali nema niti smisla niti potrebe vrijedjati nekoga sa jeftinijom stvari. Meni zavrsava posao i optika od 300e a zavrsavala je i od 60-70 da se ne lazemo, i kako vidim pucam iste grupe sa obe na 100m, a to su iste grupe kakve pucate i vi sa setovima od po 5x vise para. Slagao bih kada bih rekao da nema razlike, ali za PCP, moja granica i kad budem uzimao nesto bolje ce biti Hawke Sidewinder ili nesto u tom rangu do 500e, znam da nije isto kao Swarowski ili Zeiss, Kahles, S&B i ta ekipa ali zavrsava posao itekako. Mogao bih kupiti i Sightrona S3 10-50x za 1250 eura ali jednostavno ja smatram da mi nije potreban. Uvijek ima bolje, i od najboljeg...

Analogija sa autima je sasvim OK, svaki koji radi i vozi zavrsava posao. Ja evo recimo poprilicno koristim auto (cca 100km dnevno u prosjeku) i zelim da imam nesto novije, da sam ja sigurniji da me nece ostaviti na putu negdje. Nekome ne treba, prelazi 5-10k godisnje, OK, boze moj. Neko nema para da da 10-15-30-50k eura, jbga, vozis sta mozes, imas, treba biti zadovoljan.
Mogao sam npr da kupim brze auto, jace, bolji (premium) brend ali nisam, kupio sam ono sto smatram da mi treba (sigurnost, pouzdanost) i meni zavrsava posao. Isto je tako i sa oruzjem/optikama.

Pani

Post by Pani » Sun Apr 28, 2019 4:42 pm

Optika, hmmmm jako teska tema koju ni pre ni posle nas niko nece razresiti.
Bezbroj vrsta i namena optickis nisana govore sve, mi samo pratimo svoje potrebe a uglavnom svoje mogucnosti.
Kad se steknu uslovi sigurno kupujem bolju optiku kao Delta, Sightron etc... al za sad mi je super Falkon.

Sightron s3 je bruka dobra optika, nakon gledanja kroz Sightron tek onda vidim kakav je Falkon minimalac tj. kad vec govorimo o kolima kao kad vizis Mazdu cx5 pa sednem u Golfa.
Dobar je i jedan i drugi auto al se ne mogu porediti.

Imao sam priliku da pogledam i kroz Kahles i Leupold optike od oko 2500-3000e i to je vec drugi svet. Na Kahles 10x je kao Falkon ili Hawke na 30x i ne samo to vec sam imao osecaj da gledam metu sa 3m bez ikakvog stakla izmedju.
Da ne duzim, svako prema svojim mogucnostima bira optiku kao i ja sto ne znaci da sam sad ja uradio best buy ili najpametniji ispao u celoj prici.
To dal treba il netreba bolja, zavisi sta hoces i za kolko to hoces.
Pare sam za milion stvari u zuvotu potrosio za bilo kakve gluposti tako da niko me nemoze ubediti da bolja skuplja vece uvecanje nije bolje od nizeg ranga optike.
Sve u svemu, ovo je prosta stvar jer mi kao ljudska bica stalno tezimo boljem, lepsem privlacnijem kroz personalnu prakticnu evoluviju dovodimo sebe do raznih saznanja o zivotu koja kasnije primenjujemo i selektujemo kroz zivotni filter stecen godinama.

Da, bolja optika
Da, preciznije pucanje
Da, imam ili nemam budzet

Sve se na kraju svede na jedno jedino:
KOLKO PARA TOLKO MUZIKE
Idemo dalje...
FX Impact x Hi-Power 113J ... 6.35 + 5.5 Huma Reg 100-165bar
Falcon s30 5-30x56 FFP, Eagle Vision Adjustable nosaci optike
https://www.youtube.com/channel/UCrvpyEzlMHCF2RGHhtPrL5Q?view_as=subscriber

Ledeni

Post by Ledeni » Mon Apr 29, 2019 8:14 pm

Hawke (Hok po naški, odnosno Havke kako bi rekao Dare sa Dum Duma :) ) optički nišani su poznati našim strelcima i mnogi ih smatraju odličnim izborom za vazušne i malokalibarske puške. Jeste da ne koštaju ni 1.000 evra (zapravo, ogromna većina modela može da se nabavi za 100-400 evra), ali predstavljaju dobar izbor za one koji nemaju soma-dva viška i svakako su kvalitetniji i pouzdaniji od kineskih Bushnella i ostalih najjeftinijih nišana koji koštaju 30-40 evra i kod nas su najzastupljeniji. Evo informativnog prikaza jednog od poznatijih Hawke optičkih nišana na Joletovom blogu:

https://jovisovablogovanja.blogspot.com ... ot-ir.html

zvezdan

Post by zvezdan » Tue Apr 30, 2019 4:05 pm

‚evo ovako
reći ću ovo o sightronu
sve sam naučio iz sopstvenog iskustva a sIII sam kupio kad sam pogledao kroz sporteksov a prije toga na vojin predlog
ja ne pucam ispod 100 m skoro nikad jer mi nije interesantno, i to što vidite da zveki postavi znajte da je tako i u milimetar-zveki ne laže i obmanjuje, možda je dobro možda nije ali je tačno tako
pucam u mete od 100 do 170
volim da vidim metu što bolje i da je što veća i da svaki pogodak jako dobro vidim a vrlo često i da vidim let dijabole
volim da je optika čista i kristalno jasna
volim da su tureti jasni glasni i precizni
volim da paralaksa radi besprekorno
i volim da pucam sa uvećanjem od 50 x na 170 i na više od 170 m a da to ne radim sa dotovima nego klikovima
e nijedna optika to nije mogla sa kojom sam pucao jer sam morao da smanjujem uvećanje , a sad sam upucao na 30 metara i na 200 sa uvećanjem od 50x pucam centar a klikova imam još puno
zato ja volim da imam ono što mi omogućava uživanje u pucanju jer me ne interesuje ako mi ne dozvoljava da vidim krajnje mogućnosti
nije mi namjera bila niti će da nečiju pušku ili optiku omalovažim , vi koji me znate dobro znate da nisam takav lik a ostali nebitni me i baš ne zanimaju jer puno i ne znaju pa lupaju budalaštine i ne zaslužuju moj komentar
sad kad bih opet počinjao opet bih kupio sightrona ili impakta jer sada znam šta je potrebno da se osjećam siguran u pušku i optiku i ne bih gubio vrijeme i novac na nešto što nije to šta ja tražim
svako neka je zadovoljan time što ima i neka uživa u tome samo nemojte zamolio bih vas zvekija proglašavati za nekoga ko potcenjuje slabije opremljene od mene ali takodje ne očekujte od zvekija da proseravanje i prosipanje mudrosti aminuje i kaže bravo dragi kolega , e zveki to neće
kome se sviđa sviđa, kome ne neka je zdravo
FX Impact X,Sightron SIIIss
https://www.youtube.com/channel/UCzwUDsrYnf76lXe87BD8jCw?view_as=subscriber

skorpio

Post by skorpio » Tue Apr 30, 2019 5:19 pm

Sa ovim tekstom se slazem , naveo si svoja iskustva i potrebe , dok si u predhodnom pisao o zavaravanju sebe i drugih sa kako si napisao smecem od 200 eura e pa sa tim se ne slazem , niko nikoga ne zavarava .
U redu kupio si i imas vrhunsku optiku koja zadovoljava tvoje kriterijume i lepo si to opisao ,ovaj put bez podcenjivanja .
E sad bio tebi neko bitan ili nebitan svako ima pravo da pise o svojim iskustvima bila ona 200 ili 2000 eura .

Ledeni

Post by Ledeni » Tue Apr 30, 2019 6:46 pm

Ja bih samo dodao da većina vlasnika vazdušnih pušaka u Srbiji, možda čak i velika većina, "troši" optike koje koštaju između 30 i 100 evra. Verujem da je takvih barem 80 posto, možda i više. I oni imaju pravo da pišu o svojim iskustvima, baš kao i ljudi koji su u stanju da za optiku iskreširaju hiljadu ili dve hiljade evra. Pritom, ako taj koji ima optiku od 50 evra pljuje po onome ko ima 20 puta skuplju (a verovatno ju je krvavo zaradio - poklonio mu je sigurno nije niko), taj zaslužuje potpuno isti tretman kao i onaj koji omalovažava i nipodaštava ovog prvog rečima da ima "smeće", "gov..." itd.

zvezdan

Post by zvezdan » Tue Apr 30, 2019 7:41 pm

skorpio wrote:
Tue Apr 30, 2019 5:19 pm

E sad bio tebi neko bitan ili nebitan svako ima pravo da pise o svojim iskustvima bila ona 200 ili 2000 eura .
ti si baš nešto zapeo da imamo neku polemiku
ja sam napisao da meni nebitan ne zaslužuje "moj komentar"
a što se mene tiče neka piše romane odje ako hoće ionako ne čitam osim od jako stručnih i iskusnih ljudi a ima ih zaista nekoliko........
FX Impact X,Sightron SIIIss
https://www.youtube.com/channel/UCzwUDsrYnf76lXe87BD8jCw?view_as=subscriber

skorpio

Post by skorpio » Tue Apr 30, 2019 8:34 pm

Izvinjavam se ako si to tako doziveo , nije mi bila namera da polemisem ,samo sam izneo misljenje a sa druge strane iako te licno ne poznajem smatram te drugom i prijateljom :)

Ledeni

Post by Ledeni » Wed Jul 10, 2019 11:34 am

Evo jednog zanimljivog videa. Ovi momci su testirali neki Monstrum Tactical 6-24x50 i ispostavilo se da je reč o sjajnoj optici koja košta oko 250$. Na Aliju ga nažalost, nema, ali sam ga našao na Amazonu i Ebay-u. Tubus ima prečnik 30 mm, končanica je FFP (mada se meni lično ne dopada), kupuje se zajedno sa nosačima, podešavanje paralakse je na turetu itd.

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Thu Jul 11, 2019 2:59 am

Ledeni wrote:
Wed Jul 10, 2019 11:34 am
i ispostavilo se da je reč o sjajnoj optici koja košta oko 250$
Sjajno nije ništa. Čak i daleko skuplje optike imaju neke bubice, što više para to manje bubica. Ova citirana rečenica je toliko reklamna da ne može da se gleda u nju (kao svetleća reklama).

Totalno je pogrešno ovako prenositi reklame. Ova je optika namenjena pucanju "mid to long range" karabinom i nigde ne piše od koliko je paralaksa. Ne verujem da si spreman da tako olako daš pare za mačku u džaku. 250 dolara nije malo, bolje je nategnuti se još malo pa kupiti Falcon, Hawke, Optisan... Kompromisa nema ili ga ponekad naizgled ima ali nestane u dodatnim troškovima ili riziku od carine, poreza i uvozne dozvole.
Walther LG400 + BigNikko

Ledeni

Post by Ledeni » Thu Jul 11, 2019 6:49 am

Ja bih baš rozikovao. I spreman sam da se kladim, naravno uz rizik da ću izgubiti, da je ova optika bolja od većine optika koje se za taj novac mogu nabaviti kod nas. A verovatno je bolja od svake optike koja kod nas košta oko 25.000 RSD, uz napomenu da u našim radnjama verovatno ne možete za te pare ni naći spravu sa navedenim karakteristikama. To je i suština mog komentara. Dakle, "sjajna" u odnosu na ono što za tu lovu možemo kupiti kod nas. Ne "sjajna" u odnosu kvalitetnije i bolje optike.

kircan
Moderator Foruma

Post by kircan » Thu Jul 11, 2019 11:07 am

Kod nas je najveci problem sto je ponuda za ovo cime se mi bavimo katastrofalna. Zbog toga smo prinudjeni da porucujemo iz inostranstva kupujuci macku u dzaku. Da moze da se lepo ode u radnju i pogleda sta postoji od optika od 100 do 300e na primer pa se covek odluci koja mu najvise odgovara. O cenama u domacim radnjama ne bih pricao posto smo temu razglabali vec vise stotina puta. Slazem se i sa vojom i sa ledenim. I da je optika verovatno daleko bolja od ostalih u tom cenovnom rangu ovde kao i da je mozda dodati jos 100 pa kupiti proverenu robu. Opet se vracamo na temu koliko ko moze da se iskezi...
Moram samo ovo da pomenem, bio sam u san marinu nedavno i tamo je svaka druga radnja sa oruzjem, uglavnom pcp, springerice, airsoft... ali imaju i optike, ista optika koja je kod nas 265e tamo je koliko se secam 178e. Sad sam proverio cene
Hammerli 850 4,5- never forgotten :(
Umarex SP 50 4,5
Hatsan Flashpup 5,5
Fx Streamline 6.35 & Optisan 6-24x56i
Diana Eleven 4,5

Ledeni

Post by Ledeni » Thu Jul 11, 2019 11:40 am

O tome ja govorim. Na stranu NF i ostale vrhunske optike, ja govorim o jeftinim optikama i o odnosu cena tamo i ovde. Verujem da bi moj kineski T-Eagle kod nas kostao najmanje 25.000 RSD, ako ne i jače.

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Thu Jul 11, 2019 12:07 pm

A ja pišem o tome da postoje optike za VP i za karabin. Ove za VP imaju paralaksu od 9m dok je to kod optika za karabin više. Za ovu optiku nema podataka ali piše da je optimizovana za mid to long range (500 do 1500m).
Walther LG400 + BigNikko

Post Reply