Upucavanje vazdušne puške!

Sve o optičkim nišanima i nosačima
zborce

Upucavanje vazdušne puške!

Post by zborce » Tue Apr 03, 2018 8:13 pm

Kao prvo da napomenem da moju prvu PCP vazdušnu pušku nisam mogao da upucam, spread je bio očajan. Uskoro nabavljam FX Streamline u cal .25 i prvo što ću uraditi jeste merenje brzine dijabole na ustima cevi, da vidim kakav je spread.
Detaljno sam proučio BFTA priručnik, međutim kako wooyadeen kaže to mogu slobodno zaboraviti. Ako neko ima neko konkretno uputstvu rado ću ga prihvatiti. Optički nišan mi je marke Hawke Vantage Max IR 4.5-14x50 AO. Planiram da koristim Hawke Chairgun pro i da ga napunim ispravnim podacima, da bih mogao konkretno da koristim podatke koje on izbaci. Ne želim da pucam holdoverom, već da klikovima na turetu podešavam daljinu i nišanim u centar končanice. Kačim sliku Chairgun pro u koje sam uneo neke proizvoljne podatke za sada i kao prvu pomoć molim da mi neko pojasni zero range.
Kao "nulu" trebao bi koristiti zenit, ali Chairgun kaže da je "nula" na drugom presecanju trajektorije, to mi nije jasno.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
FX Streamline .25
Hawke Vantage Max IR 4.5-14x50 AO

Furioso

Post by Furioso » Tue Apr 03, 2018 11:57 pm

Pri napuštanju cevi dijabola umesto da odmah pada, ide prvo na gore, jer je cev tako napravljena, tako da će trajektorija dijabole dva puta seći liniju optičkog nišana.
Diana 34 classic 4.5mm
Nikko Stirling mountmaster AO3-9x40MD

njupanjupa

Post by njupanjupa » Wed Apr 04, 2018 1:05 am

Pri napustanju cevi(u odnosu na cev) projektil ima samo pad zbog uticaja gravitacije i otpora vazduha, a ima penjanje iskljucivo u odnosu na nisansku liniju. Projektil nikad ne ide vise od ose cevi.

zborce

Post by zborce » Wed Apr 04, 2018 8:02 am

Hajmo da kvalitetno odradimo ovu temu, da ovo ne služi samo meni. Furioso, njupanjupa, to znam odavno jer sila zemljine teže odradi posao. Kao što grudi pre svega kod devojaka prkose sili zemljine teže. Ilustrovaću to i slikom. E sada ovako, znači let dijabole dva puta preseca liniju koju gledamo kroz optički nišan. Chairgun kaže da sve kasnije proračune počinju od druge tačke presecanja trajektorije. Neki kažu da je obavezno koristiti prvu tačku kao "0", neki zenit a neko drugu tačku presecanja trajektorije. Šta je ispravno, da bi se maksimalno iskoristio point blank range (PBR) tj. idealno rastojanje za pucanje? Pre svega ovoga, treba izmeriti (podesiti) spread, centrirati elevacijski točkić na optici, podesiti obrazinu...
Evo i ilustracije:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
FX Streamline .25

tasa90

Post by tasa90 » Wed Apr 04, 2018 8:55 am

Vidis koji ti je maksimalni PBR i upucas na drugu nulu.
CZ 200S FS 4.5mm , Hawke Sidewinder 8-32×56 SR PRO

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Wed Apr 04, 2018 9:18 am

zborce wrote:
Wed Apr 04, 2018 8:02 am
Šta je ispravno, da bi se maksimalno iskoristio point blank range (PBR) tj. idealno rastojanje za pucanje?
PBR nije konstanta... zavisi od vrednosti "kill zone". Idealno rastojanje će ti najbolje dati chairgunpro. Uneseš pravilno sve podatke klikneš desno dugme miša na polje "zero range" pa u sledećem dijalogu klikneš na "optimum zero range".

BFTA uputstvo je napravljeno za početnike u Field Target-u koji pucaju sa puškama od 16j na daljinama 10 do 50m. Za FT se koriste potpuno drugačije puške i optike, od onoga što ćeš ti imati i raditi.
Kod FT pucanja se koriste klikovi na turretima, ti ćeš najverovatnije pucati sa holdover-om pomoću mildot-a... što znači da ćeš koristiti potpuno drugačiju pušku sa drugačijom optikom i sve to na drugačiji način...

Šta ćeš ti koristiti (zenit ili near/far zero) je stvar ukusa (neko shvati pa odabere šta mu više odgovara a neko vidi šta drugi rade pa radi isto). Puno zavisi od toga kako i zašto nameravaš da koristiš pušku. Nije isto da li želiš da pucaš od 10 do 50m ili od 50 do 70 ili pak želiš da pucaš 70-90m...
zborce wrote:
Wed Apr 04, 2018 8:02 am
Neki kažu da je obavezno koristiti prvu tačku kao "0", neki zenit a neko drugu tačku presecanja trajektorije.
Ništa nije obavezno. Single zero (tj zenit) je na otprilike 20m, kada tako upucaš pušku nemaš "holdunder" već samo "holdover" nekim strelcima je to lakše (manje razmišljanja).

Što znači da ćeš ti po svojim željama odabrati da li će prijektil presecati liniju nišanjenja jednom ili dva puta. Po tvojim zahtevima i po mogućnostima puške ćeš odabrati na kojim daljinama će biti upucana.
Steyr Challenge HFT 4.5mm, Nikko Stirling Diamond Sportsman 10-50x60

zborce

Post by zborce » Wed Apr 04, 2018 12:52 pm

Ne bih da koristim "holdover" i mildot-ove kao način pucanja, znači neću je upucati na zenitu. Više mi odgovara "holdunder" i traženje prve i druge "0".
Elevacijski točkić na optičkom nišanu sam centrirao pomoću ogledala, rotiranjem nisam uspeo.
Optički centar mi je problem (kombinacija puške i optičkog nišana), da je što bolje centriram, pomoću podešavajućih nosača optike. Planiram da iskoristim Chairgun, da vidim gde se presecaju dve nule i lagano, doteram zadnji nosač optike, tako da mi pogoci budu veoma blizu nulama. Ako nisam u pravu, ispravite me.
Ja bih da pucam na svim mogućim razdaljinama, ako je to moguće.
Evo i ilustracije "holdunder-a":
FX Streamline .25

bullpuppcp

Post by bullpuppcp » Wed Apr 04, 2018 3:12 pm

ako sam ja dobro razumeo ti zelis da gadjas tom optikom pomocu klikova na blio kojim daljinama.
ako je tako mnogo ti je los odabir optike (ta optika nije ripitabilna)
optike za takvo gadjanje su 1000e+
optiku treba upucati na daljinu na koju najvise zelis gadjati a za ostalo koristi dotove ili koja god vrsta koncanice bila.
kod vecine vazdusnih pusaka zbog pada dijabole i snage najcesce se upucavaj do 20-25m jer tada nema holdunder-a sto u praksi je dosta lakse za koriscenje.

zborce

Post by zborce » Wed Apr 04, 2018 3:20 pm

bullpuppcp, ako je tako kao što ti kažeš, upucam je na 50 metra i ćao. Mislim da to apsolutno nije tačno.
FX Streamline .25

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Wed Apr 04, 2018 3:24 pm

zborce wrote:
Wed Apr 04, 2018 3:20 pm
bullpuppcp, ako je tako kao što ti kažeš, upucam je na 50 metra i ćao. Mislim da to apsolutno nije tačno.
Sve što je napisao je 100% tačno, ja mislim da nisi razumeo ni bull-a ni mene.
zborce wrote:
Wed Apr 04, 2018 12:52 pm
Ne bih da koristim "holdover" i mildot-ove kao način pucanja, znači neću je upucati na zenitu. Više mi odgovara "holdunder" i traženje prve i druge "0".
Poenta je da se izbaci holdunder koji je zbunjujući. Bez Holdovera ne može. Pogledaj dobro sliku koji si okačio.

zborce

Post by zborce » Wed Apr 04, 2018 3:57 pm

Kad dvoje iskusnih vazdušara tvrde jedno te isto, moram priznati da ste u pravu. bullpuppcp, izvini zbog ishitrene reakcije, moraš me razumeti jer sam očekivao mnogo više.
U redu, shvatio sam ne gine mi holdover i mildot-ovi. Upucaću je na zenitu, tamo gde Chairgun pokaže ali kad ga budem "nahranio" realnim podacima. Nigde ne žurimo, idemo korak po korak.
FX Streamline .25

zvezdan

Post by zvezdan » Wed Apr 04, 2018 9:06 pm

ja cu dati moj primjer
upucao sam royala u mm na 60 metara, imam na hawke sidewinder dovoljno dotova za pucanje na 140-150 metara na 16 x uvećanje
kad pucam do 100 metara uvećanje drzim na 32 x a kad pucam preko 100m idem na 16 x
ovo je zato jej mi muka da se igram sa turetima............a mozda ce i oni doci na red......
Diana 350 N-tec, UTG 4-16x44 swat ,
FX Royale 500, Hawke Sidewinder 8-32x56 sr pro,Fx no limit
Hammerli AR 2O FT ,Hawke Varmint 6-24x44 sf,Sportsmatch

zborce

Post by zborce » Thu Apr 05, 2018 9:02 am

Nema dileme, gađam holdover-om i mildot-ovima.
- Ne moram da radim optičko centriranje, ali nije zgoreg da to uradim, kad već imam podešavajuće nosače optike.
- Visinu optičkog nišana planiram da izmerim na sledeći način, evo linka: https://airgunaccuracy.wordpress.com/ch ... pe-height/. Neznam Engleski, ali koliko sam razumeo ovako se meri samo kad se puška upuca na 25 yardi. Ako neko zna bolji način tu sam da to prihvatim.
- Lako će mi biti da gađam mildot-ovima kad su jedinice okrugle, tačno ću znati gde da nišanim, i zato sam hteo da izbegnem holdover.
FX Streamline .25

bullpuppcp

Post by bullpuppcp » Thu Apr 05, 2018 10:59 am

po meni ovo je neverovatna glupost.
ovo smo vec pisali u nekoj temi
ta razlika koju je on dobio od 1mm nema veze apsolutno nikakve sa pogodcima koje bi dobio normalnim merenjem.
cak i kada bi napravio gresku od 1cm nebi dobio neke prevelike razlike u gadjanju

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Thu Apr 05, 2018 12:51 pm

bullpuppcp wrote:
Thu Apr 05, 2018 10:59 am
ovo smo vec pisali u nekoj temi
Htedoh to da napišem. Čak smo napravili i matematičku jednačinu za izračunavanje.
bullpuppcp wrote:
Thu Apr 05, 2018 10:59 am
po meni ovo je neverovatna glupost.
Ja se ne slažem da je glupost, posebno kad uzmemo u obzir da je to uputstvo na Airgun Accuracy pisao developer chairguna.
Slažem se da nema neke velike razlike kada se puška koristi za hobi i kada je optika na niskim nosačima, ali kada je u pitanju sport (Field Target) gde se visoki nosači montiraju na rajzer, razlika postoji. Što je optika višlje postavljena razlika između tačno i netačno izračunatog scope heighta će biti veća.

bullpuppcp

Post by bullpuppcp » Thu Apr 05, 2018 1:13 pm

bilo je price ne o ft pustavci vec o klasicnim nosacima (medium ili visoki) ali i na jos vecim nosacima nema vecih odstupanja sem na manjim distancama.
Opet nebih mesao kasicnu i FT postavku jer je ceo sistem koriscenja drugaciji (govorimo o golfu i formuli)

zborce

Post by zborce » Thu Apr 05, 2018 6:38 pm

Mi ovde težimo perfekciji, da izvučemo maksimum iz onog što posedujemo, pa makar razlike bile minimalne.
Ja sam ipak, kad budem merio visinu optike, za način koji je Sven opisao(čovek koji radi na Chairgunu).
FX Streamline .25

bullpuppcp

Post by bullpuppcp » Fri Apr 06, 2018 9:37 am

evo ja ti garantujem da pre svega neces moci da odradis to sto je u onom testu opisano a drugo i ako to uspes da uradis neces dobiti ama bas nikakvu razliku ali nikakvu kada upuca pusku.
izgubices dosta vremena i zivaca i nista drugacije rezultate neces dobiti.
a perfekciju zaboravi jer na nekin daljinama spred grupe ce biti mnogo veci od teoretski dobijene balisticke putanje cak ces to videti i na koncanicikada gledas kroz nju
najiskrenije voleo bih da me demantujes sa ovim sto sam napisao i prakticno pokazes da gresim i da nisam u pravu

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Fri Apr 06, 2018 9:45 am

Ako deo te perfekcije potiče od nas, žašto ne ispoštovati? Ja bolujem od iste bolesti... moram da budem siguran da sam to uradio kako treba, do poslednjeg milimetra. Bez obzira hoću li videti rezultat ili ne. Bitan deo hobija meni je tjunovanje i održavanje ovih naših sprava. Uz stalne napore da se nađe ili sazna nešto novo.

zborce

Post by zborce » Sat Apr 07, 2018 8:14 am

bullpuppcp wrote:
Fri Apr 06, 2018 9:37 am
evo ja ti garantujem da pre svega neces moci da odradis to sto je u onom testu opisano
.
Ovo kažeš zato što me ne poznaješ, zemlju ću da iskopam da ovo odradim. U pravu si kad kažeš da će rezultati biti minimalni, to vidim i kad se "igram" Chairgunom u opciji visina nišana i gledam kako se trajektorija minimalno pomera.
Jednostavno moraš da shvatiš da postoje takvi ljudi.
FX Streamline .25

Post Reply