Hawke ChairgunPro

Propisi, zakoni, veština gađanja, iskustva, itd...
firefox

Re: Hawke ChairgunPro

Post by firefox » Sat Jan 28, 2017 5:16 pm

bullpuppcp wrote:Drugari mislim da se zanosite sa tom visinom nosaca da li je 2mm vise ili nize.
A da se ti nisi uplasio nasih vrhunskih rezultata... :lol: :lol: :lol:
Hatsan AT44 Long 6.35mm L&W

bullpuppcp

Post by bullpuppcp » Sat Jan 28, 2017 9:10 pm

ja bih te rezultate voleo da vidim na nekim skupovima!
blizi se prvi skup ove godine pa spremajte se polako da odmerimo snage ;)
nekada i ta 2mm mnogo znace :D
Nego za te od 40j+ mora da se naprave posebne mete ehheheh
Na ove obicne padajuce mete gde god hasa da udari one padaju!!! :mrgreen:

Vikash

Post by Vikash » Sun Jan 29, 2017 1:36 am

Voja je u pravu. Promeni na PC verziji visinu nišana za 2 mm i videćeš koliko će se promeniti putanja dijabole. Baš sam probavao te slučajeve.
FX Wildcat .22, MTC Viper Connect 3-12x24
CZ 200 S Custom .177, Hawke Sidewinder Tac 6.5-20x42

firefox

Post by firefox » Sun Jan 29, 2017 6:52 pm

bullpuppcp wrote:ja bih te rezultate voleo da vidim na nekim skupovima!
blizi se prvi skup ove godine pa spremajte se polako da odmerimo snage ;)
nekada i ta 2mm mnogo znace :D
Nego za te od 40j+ mora da se naprave posebne mete ehheheh
Na ove obicne padajuce mete gde god hasa da udari one padaju!!! :mrgreen:
Bice valjda nesto...
A nije bre hasa bas toliko jak :D:D

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Tue Feb 07, 2017 12:01 pm

bullpuppcp wrote:Posto je BC kompleksna stavka a racuna se da vecina vazdusara koja je koristi nije previse zahtevna i gadja na relativno malim daljinama (najcesce do 50m) uzima se neka srednja vrednost kao i komercijalna formul BC=SD/i i zato se na vecim daljinama ne poklapa.
Meā Maxima Culpā! Malo sam se zaneo, pa sam žive vrednosti sa -12 °C poredio sa izračunatim podacima (iz programa gde mi je temperatura bila podešena na +15°C). Kako se temperatura napolju digla preko 15 °C, tako je i stvarna putanja počela da se slaže sa izračunatom a broj pucanja po punjenju cilindra porastao duplo.
bullpuppcp wrote:Strelok je dosta bolji program za takve stvari
uzgred meni sa hevi 4.52 i 870fps i zadatim koeficijentom prepisanim iz chairguna vrsi posao odlicno i daje tacne rezultate
Različiti su dosta ta dva programa. Ti chairgun koristiš u android varijanti koja je ogoljena i nema pola opcija. Za praktičnu upotrebu na terenu (incline, holdover...) bolji je strelok, ako je i moguće porediti ih. Kad dođeš kući posle dana provedenog napolju sa kronijem i hoćeš da uradiš neke analize, tu strelok nema šta da traži. MS Excel i Chairgun su mi za PC.
Steyr Challenge HFT 4.5mm, Nikko Stirling Diamond Sportsman 10-50x60
CZ200s 4.5mm, Hawke Panorama 3-9x40
Anschutz 335 4.5mm, UTG 4x32 AO

bullpuppcp

Post by bullpuppcp » Fri Feb 24, 2017 6:57 pm

Samo da se nadovezem za BC.
Pojavio je se video koji objasnjava fino balistiku mada ima na istom kanalu jos videa o balistici pa izvolite pogledajte koga interesuje

https://www.youtube.com/watch?v=7IjK26Giaic

sportex

Post by sportex » Mon Jul 24, 2017 11:22 pm

Petljam nesto zavirujuci pomalo u Chairgun... ''Scope height'', kako god dosli do njega, u praksi nije stalna velicina, jer svakom intervencijom na turetu za elevaciju on se menja, saobrazno broju klikova.

Ali istina je i to da za tacnost putanje koju izracunava program, uneta netacna vrednost visine optike , ako se nije bas preteralo, sa porastom udaljenosti (40+m) dosta gubi na znacaju, tu je dosta vaznije uneti tacan BC.

tasa90

Post by tasa90 » Tue Jul 25, 2017 2:11 am

Kako to scope height nije stalna velicina ?
CZ 200S FS 4.5mm , Hawke Sidewinder 8-32×56 SR PRO

firefox

Post by firefox » Tue Jul 25, 2017 10:29 am

Koliko se secam kada sam proveravao taj problem +-1mm nije pravio neku znacajnu razliku. Ali u svakom slucaju treba uneti sto tacniju vrednost. Ja mislim da je najlakse jednostavno izmeriti sublerom visinu optike i oduzeti 2mm za klasicnu pusku i 1mm za bullpup. To je da bi se dobila visina na ustima cevi

sportex

Post by sportex » Tue Jul 25, 2017 11:17 am

tasa90 wrote:Kako to scope height nije stalna velicina ?
Jednostavno je. Ako pogledas sta je stvarno scope height (perfektno objasnjeno na prvoj strani), jasno je da se svakim klikom na optici iz bilo kog razloga (gadjas na razlicitim rastojanjima koristeci holdover, ali hoces danas da pomeris nulu sa 25m na 33m i sl., ili gadjas pomocu klikova, uvek krstom u centar) realno ne menja samo zero range nego i scope height.

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Wed Jul 26, 2017 12:15 pm

Tako je, zato se za računanje u balističkim kalkulatorima i uzima vrednost scope height-a koji se dobija kada je puška upucana na 25m. Znam da smo negde napravili i matematičku jednačinu za računanje "scope height" al sad ko za inat ne mogu da se setim gde je.

zborce

Post by zborce » Thu May 10, 2018 6:27 pm

Ako može malo pojašnjenje oko ovih opcija u Chairgunu...

ZEX

Post by ZEX » Fri May 11, 2018 7:45 pm

Zdravo Zborce, ovo šta ti tražiš u pojašnjenju su končanice optike koju si ti izabrao, pod prvom ti stoji da si upucao optiku na 40m tj druga nula je na 40m a dok bi prva bila na 15.8m, dalje kod te slike možeš da vidiš koliko nosi koji mildot, u ovom slučaju kod tebe je zoom x14, sada ako ti je optika FFP, menjanjem zooma ne menja ti se vrednost mildota a ako nije FFP ond menjanjem vrednosti zoom-a menaj se i vrednost mildota.

E sada 2 i 3 sliku nebi ti znao pojasniti jer ih ja nisam koristio, dok kod četvrte slike možeš videti zanos vetra i kako bi trebao nišaniti ako imaš vetar koji ti je zadat na slici.

Možda sam ti nešto pomogao, pozz
.

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Fri May 11, 2018 11:17 pm

1. Je da odštampaš mildot šemu za poklopce optike
2. je mildot rangefinder
3. služi za kalibraciju (da podesiš odnos chairgun-a i tvoje končanice)
4. isto što i prvo samo veće

zborce

Post by zborce » Sat May 12, 2018 10:03 pm

Poz.svima, posebno ZEX-u. Samo da navedem da u "Peloponezu" još uvek nije stigla puška, oteglo se to ko gladna godina.
Naravno da si mi pomogao ZEX, i odmah da kažem moj OP nije FFP (First Focal Plane) nego SFP (Second Focal Plane). To je ona gora varijanta gde se končanica nalazi negde na sredini optičkog nišana i stalno moram da iznova merim i preračunavam. To isto znači da ne mogu odštampati končanicu s vrednostima i koristim je stalno. Ima li neki način da se ne mlatim sa uvećanjem neprestano, jednom prilikom je Zvezdan napisao u temi "Upucavanje vazdušne puške" sledeće: "kad pucam do 100 metara uvećanje drzim na 32 x a kad pucam preko 100m idem na 16 x"

zvezdan

Post by zvezdan » Sun May 13, 2018 12:24 am

vidi, sad je zvezdan to promijenio malo, ja sam odprlike upoznavao mogućnosti fx i hawkea tim redom kako si napisao , sada idem isključivo na pucanje sa 32 x i na 60 i na 150 m i više, a poigrao sam se turetima i klikovima i više sam nego zadovoljan rezultatima što pokazuju i one dvije limenkice na 150 metara ,što je samo početak jer vidim da to moze i bolje i dalje ..... za prvo pucanje da nebi lutao sa klikovima sam koristio strelok i bio je extremno tačan----i da dodam puške su u poloponezu sledece nedelje jer su vec na carini bile............
FX Royale 500, Sightron SIII ss ,Fx no limit

zborce

Post by zborce » Sun May 13, 2018 2:32 pm

Zvezdane, za mižde koje si mi uzeo u vezi nabavke puške dobijaš od mene vopi (najverovatnije preferiraš Nikšićko) :lol: ;) :roll: Dobar je onaj "Strelok pro", malo sam čangrljao po njemu i ima dosta dobrih opcija a iskren da budem nisam očekivao da aplikacije za androide mogu da budu tako dobre.

zborce

Post by zborce » Tue May 15, 2018 2:52 pm

Evo hvala Bogu, dočekah i taj dan da će uskoro biti kupljena puška Streamline u cal .25. Kontaktirao sa ljude iz "Peloponeza" i ostalo je još samo da se odrade proceduralne stvari i da se puške puste u prodaju. Ono što još uvek nisam rešio jeste Calculation calibration u opciji programa Chairgun. Kao što je izmedju ostalog za klikove presudna daljina mete, predpostavljam da je za preciznost veoma bitno uveličanje na ON kad se koristi mil-dot. U opciji Reticle Calibration, koji ima tri stavke, predpostavljam da se pravilna vrednost u Target range unosi daljina na kojoj je puška upucana. Za ostalo neznam, to je jedno a drugo koju je vrednost našao ovaj Rus prilikom izvodjenja ovog testa?
Prilog: link i slika...

zvezdan

Post by zvezdan » Tue May 15, 2018 3:11 pm

ja chairgun nisam koristio iako imam hawke sidewinder, meni je voja instalirao strelok i bio je exrtremno precizan i nije mi bilo potrebno dalje da istrazujem, onda sam tell promijenio i sjebao strelok, sad mi rajko pomogao i vratio sve i radi vrhunski ...
FX Royale 500, Sightron SIII ss ,Fx no limit

Post Reply