Kupovina vazdusnog oruzja u inostranstvu-UVOZ

Propisi, zakoni, veština gađanja, iskustva, itd...
cakiss

Kupovina vazdusnog oruzja u inostranstvu-UVOZ

Post by cakiss » Tue Dec 17, 2013 10:39 pm

Pozdrav svima, jedan nas kolega sa foruma me je zamolio da napisem postupak oko gore pomenutog naslova.
Kao prvo, skoro 2 puna meseca sam pokusavao da saznam ko je nadlezan za izdavanje dozvola za uvoz i na kraju sam uspeo...

1. Prvo je potrebno da pronadjete online prodavnicu koja je voljna da vam posalje Oruzje u Srbiju ( ovo moze da potraje), zatim trazite da bam posalju profakturu sa navedenim sledecim podacima, ( vase ime i prezime, adresa, postanski broj, drzava, kontakt telefon, model i tip oruzja, i cenu sa potpisom i pecatom.

2. Uzimate uverenje od suda da se protiv vas nevodi krivicni postupak(da niste osudjivani za dela nasilja i slicno), 200-300 RSD, sa ovom potvrdom odlazite u MUP i podnosite zahtev za nabavku oruzja, potrebno je upatiti taksu 1590 RSD

3. Kada vam izdaju odobrenje za nabavku ( ceka se od 20 dana do 3 meseca, ako imate vezu u MUP-u iskoristite je ;) ), kontaktirate Ministarstvo finansija i ekonomije odsek za bilateralnu saradnju Beograd Nemanjina 22-26 i zamolite ih da vam posalju zahtev za uvoz oruzja za fizicka lica, poslace vam na email, popunite obrazac platite taksu 11240 RSD ( u obrascu su broj ziro racuna i ostale generalije),
i predate FOTOKOPIJE Odobrenja za nabavku od MUP-a, profakturu, zahtev za uvoz, licne karte. Na odobrenje za uvoz se ceka 1-2 Nedelje, ja sam ga dobio posle nedelju dana.

4.Kada dobijete odobrenje za uvoz, platite online prodavnici sa kojom ste prethodno dogovorili detalje oko modela Tacka 1.(paypal, VISA, bank transfer)
5. Sacekate da vam stigne oruzje, meni je stiglo posle 4 dana, iz postanske carinarnice ce vas kontaktirati telegramom ili telefonom da im dostavite dozvolu za uvoz i nabavku,u Beogradu- ( rade sa strankama od 11-13h).

6. Dostavljate im dozvolu za uvoz 1 primerak, 1 ostaje vama, i dozvolu za nabavku 1 primerak, 1 ostaje vama , platite carinu 10%+ PDV 20%, i dobijate carinsku deklaraciju i oruzje.

7. Sa carinskom deklaracijom odlazite do MUP-a, platite zahtev za registraciju i oruzani list 1590 RSD + 134 RSD, dostavljate im carinsku deklaraciju i dozvolu za nabavku ( u ovom slucaju dozvolu za nabavku popunjava MUP na osnovu carinske deklaracije) na izdavanje oruzanog lista se ceka 20-30dana, u medjuvremenu dobicete potvrdu sa kojom KONACNO mozete da nosite oruzje kuci,u streljanu ili gde god. Nadam se da sam vam bio od pomoci... Mukotrpno i dugo jeste ali ako kod nas nema uvoznika za ono sto zelite ovo je jedini nacin, ako ipak odlucite da postupak uvoza odradi neka dilerska kuca ( Arsenal, Snajper Canona itd) racunajte na 300-500E vise nego da sve papire skupljate sami.

Stefan
Site Admin

Post by Stefan » Tue Dec 17, 2013 11:40 pm

hvala na vrlo poucnom tekstu i instrukcijama kako se ovo radi.
post cu staviti kao sticky
http://www.airguns-srbija.com
Discovery .22,M-Rod trigger,Hawke AirMax 4-12x50

Put-in

Post by Put-in » Wed Dec 18, 2013 10:01 am

Vrlo korisna informacija!

bullpuppcp

Post by bullpuppcp » Wed Dec 18, 2013 2:26 pm

Sve lepo objasnjeno! :geek:

kuvex

Post by kuvex » Tue Aug 25, 2015 4:33 pm

Lepo objašnjeno. Eh, da sam ovo ranije znao, uštedeo i vremena i novca...a što je najvažnije muke i nerviranja. Sad kad skupim kintu, tražiću sam šta mi je po volji na web-u.
Hvala puno na korisnoj informaciji.

Samo još jedno pitanje: Važi li to za sve vrste vazdušnog oružja? Postoje vrezije vazdušnog oružja sa F.A.C. (FireArms Certificate) - odn. da je energija na izlazu cevi veća od 16J (22J zavisno od države do države). Za njih se traži posebna dozvola u tim državama. Da li to važi i kod nas?

Stefan
Site Admin

Post by Stefan » Wed Aug 26, 2015 3:01 pm

Kod nas ti još uvek nema veze - za bilo koju snagu ti treba nabavna dozvola, i sve po proceduri gore napisanoj.
U zavisnosti od države porekla, ako rade export oni će ti verovatno tražiti neki papir, a možda i neće, pošto izvoze. Iz Amerike verovatno može šta hoćeš :)
Sledeće godine, kada na snagu stupi novi zakon, kod nas neće trebati nabavna dozvola. U zavisnosti od snage i kalibra, zavisiće da li je potrebno po nabavljanju izvršiti prijavu u lokalnoj PS.
Kako će tada teći uvoz, još je rano da govorimo, ali realno bi trebalo da bude lakše - poručiš, platiš dažbine kad stigne na Carinu, i to je to. Ako je u D klasifikaciji, nosiš kući. Ako je C, imaš 8 dana od dana nabavljanja/uvoza da uradiš "registraciju" u lokalnoj PS. No o tom potom.

kilson

Post by kilson » Wed Mar 02, 2016 12:11 am

Da li ce sigurno biti moguca kupovina u inostranstvu kategorije C i D bez dozvole za uvoz? Procitah zakon ali mi ostade nejasno.

Ideja je da skoknem do Madjarske, kupim, prijavim carini regularno i donesem...

Stefan
Site Admin

Post by Stefan » Sun Mar 06, 2016 6:59 am

ja i dalje nisam siguran, moguce da ce Ministartstvo finansija, Uprava carina i dalje insistirati na tome da se pribavi dozvola za uvoz (koja se ranije pribavljala posle dobijanja nabavne dozvole) a mozda i nece. Videcemo narednih dana.

bullpuppcp

Post by bullpuppcp » Sat Mar 12, 2016 9:24 am

Da li je mozda neko dobio informaciju o uvozu polovnog vazdusnog oruzja?
Ili pak o uvozu novog.

kilson

Post by kilson » Sun Mar 13, 2016 10:28 pm

Misljenja sam da od uvoza bez dozvole nema nista... Na sajtu; http://mtt.gov.rs/dokumenti imate uputstvo za podnosenje zahteva za uvoz i izvoz robe na osnovu dozvole. Na tom uputstvu stoji opis artikala za koje je potrebna dozvola gde standardno stoji 'lovacko, sportsko oruzje, delovi itd...' i naravno placanje takse u iznosu od 11.600 din. Kapiram da ce jedina izmena biti ta da nemate cimanje sa mup-om radi nabavne dozvole i sudom, ali ce dozvola za uvoz morati da se podmaze pomenutom cifrom.

Stefan
Site Admin

Post by Stefan » Mon Mar 14, 2016 6:53 am

hvala na informaciji! opet, sa druge strane, covek kad pogleda neke cene preko bare, sa sve taksom i postarinom plus porez i carina bice jeftinije nego ovde sto je u maloprodaji. i verovatno ce u paketu biti sve sto treba. U prilogu je uputstvo
Attachments
Uputstvo za podnosenje zahteva za uvoz i izvoz robe na osnovu dozvole.pdf
(254.22 KiB) Downloaded 57 times

gorantd

Post by gorantd » Tue Jan 10, 2017 2:51 pm

Da li je neko radio uvoz oruzija od kad je promenjen zakon? Znam da je potrebna dozvola za uvoz ali ne znam bas ceo postupak.
Recimo da nadjem sajt koji isporucuje kod nas i mogu da izvrsim kupovinu preko neta, koju cenu placam, da li imam tax free jer oni izvoze to pa onda platim nas porez ovde, ili placam sve?
Jos nesto me zanima, ukoliko oni posalju to, gde to stize, gde se preuzima, gde se placa carina, porez itd.
Hatsan 125 sniper 5.5mm / Nikko Stirling AirKing 4-12x42 IR

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Tue Jan 10, 2017 3:34 pm

Prvo proveri sa našim uvoznicima da li mogu da ti uvezu to što ti treba (platiš koji evro skuplje al ti garancija ispred nosa), tek ako ne može drugačije (ili ako ovi napred pomenuti pljačkaju) podnesi zahtev za uvoz.

Cena je ona koju vidiš preko (tamo skinu pdv a ovde dodaju i tu si na istom) + isporuka, carina i uvozna dozvola...
Steyr Challenge HFT 4.5mm, Nikko Stirling Diamond Sportsman 10-50x60
CZ200s 4.5mm, Hawke Panorama 3-9x40
Anschutz 335 4.5mm, UTG 4x32 AO
SiG Hammerli 401 4.5mm

tasa90

Post by tasa90 » Tue Jan 10, 2017 6:49 pm

Raspitaj se dobro da se nebi iznenadio oko carine i pdv. Meni juce stigo paket iz kine pepa prase set placen 1400 din.. free ship..
Ovde su mi naplatili 408 din na adresi postarina plus carina.
CZ 200S FS 4.5mm , Hawke Sidewinder 8-32×56 SR PRO

gorantd

Post by gorantd » Tue Jan 10, 2017 7:28 pm

Pa razmisljam o kupovini FX Streamline, ali koliko znam ovde kod nas nema njihovih zastupnika, neko ko bi uvezao...
Cena sa prevozom izadje 'ok' samo da me ne oderu ovi nasi, to moram da proverim dobro

tasa90

Post by tasa90 » Tue Jan 10, 2017 7:59 pm

Bas bi bilo lepo-korisno da neko od forumu uveze nesto od preko i lepo sve ovde pojasni..kako-sta-gde :D
CZ 200S FS 4.5mm , Hawke Sidewinder 8-32×56 SR PRO

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Wed Jan 11, 2017 7:38 am

gorantd wrote:Pa razmisljam o kupovini FX Streamline, ali koliko znam ovde kod nas nema njihovih zastupnika, neko ko bi uvezao...
Cena sa prevozom izadje 'ok' samo da me ne oderu ovi nasi, to moram da proverim dobro
Axelson je rekao u nekoj emisiji koju sam skoro gledao da ga Evropa ne interesuje. Zastupnika kod nas nema, ali to ne znači da neko ne može da ti uveze. Najbliži distributeri (nama) su Gehmann iz nemačke i Aeron iz češke. Poslao sam nekim dilerima upit (i ja hoću Streamline) da vidim da li mi se isplati da je uvezem preko posrednika, opuštenije zbog garancije nego da sam uvozim.

Dva dečaka sa foruma su uplatili Wildcat pa bi i to trebalo da stigne ovih dana... čitaćemo uskoro.
sasafij wrote:
tasa90 wrote:Raspitaj se dobro da se nebi iznenadio oko carine i pdv. Meni juce stigo paket iz kine pepa prase set placen 1400 din.. free ship..
Ovde su mi naplatili 408 din na adresi postarina plus carina.
Da li stvarno piše carina? Da nije PDV + poštarina?

Pitam jer bi trebalo da je do 50€ carina 0 dinara.
Carinu možeš da platiš i na nešto što košta 3e... Nema veze koliko piše si platio, već kako je carinik raspoložen i da li će i koliko pažljivo da gleda u kataloge. I vrapci znaju za "GIFT" i umanjivanje cene... Dešavalo mi se da kupim dijagnostike za kamionski i teretni program sa dodatnom opremom (cena nešto ispod 500e) i da ne platim carinu, a dešavalo mi se da kupim USB mikroskop od 6e i da platim 400 din carine... Nema pravila. U pitanju je prava carina a ne PDV ili poštarina. Roba (koliko ja znam) po ulasku u zemlju prvo stiže na izmeničnu poštu pa se carini (GPC BEOGRAD) pa tek onda ide dalje.
tracking.png
SiG Hammerli 401 4.5mm

gorantd

Post by gorantd » Wed Jan 11, 2017 10:20 am

Wooyadeen-e zamolio bih te, posto si vec slao upite nekim dilerima, kad dobijes informacije da prosledis ovde ili PM da li moze i koliko bi izaslo.
To dvoje sto su narucili Wildcat jesu narucili iz inostranstva, preko neta ili preko nekog posrednika? Voleo bih da cujem proceduru ako bi hteli da podele sa nama.. :)

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Wed Jan 11, 2017 10:44 am

gorantd wrote:Wooyadeen-e zamolio bih te, posto si vec slao upite nekim dilerima, kad dobijes informacije da prosledis ovde ili PM da li moze i koliko bi izaslo.
To dvoje sto su narucili Wildcat jesu narucili iz inostranstva, preko neta ili preko nekog posrednika? Voleo bih da cujem proceduru ako bi hteli da podele sa nama.. :)
Javim čim dobijem odgovor, trebao bi to uskoro... Kolege su WC naručili direktno iz inostranstva (od zvaničnog retailer-a iz UK). Ja trenutno preko jednog našeg uvoznika "gadjam" Gehmann Germany koji je retailer za Nemačku, Austriju, Hrvatsku, Mađarsku, Indiju i Uzbekistan... pretpostavljam da su razumni (a da će i naši biti razumni) i da ću moći po korektnoj ceni da dobijem pušku.

Procedura za uvoz ne može biti jednostavnije. Nađeš prodavca, zatražiš profakturu, profakturu uz zahtev za dozvolu (kog ima ovde na forumu) šalješ u ministarstvo. Po odobravanju uvoza (nedelju, dve) uplatiš i čekaš... kad puška stigne platiš državi reket pa je prijaviš u policiji i to je to.
SiG Hammerli 401 4.5mm

gorantd

Post by gorantd » Wed Jan 11, 2017 12:55 pm

Poruci im da mogu da imaju jos jednu musteriju ako budu korektni sa cenom :)

Post Reply