Čokovi na cevima VP

Propisi, zakoni, veština gađanja, iskustva, itd...
StefanS

Re: Čokovi na cevima VP

Post by StefanS » Fri Jan 12, 2018 6:45 pm

Vojo, jel možeš malo da pojasniš uopšteno oko tih Fx Smooth twist cevi? Kakva je tehnologija izrade, koje su prednosti a koje mane i odnosu na kompletno olučene cevi, karakteristike i to? One su valjda olučene nekoliko santimetara pred usta cevi... kakav je taj prelazni konus (da ga tako nazovemo) između neolučenog i olučenog dela cevi itd? Mogli smo i posebnu temu o tim cevima da otvorimo ako hoćete.
Diana 34 Premium 4.5mm
Diana 350 N-Tec Magnum Luxus 4.5mm, Bullseye ZR Mount, Nikon Prostaff Target EFR 3-9x40 AO

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Fri Jan 12, 2018 8:01 pm

Prelaznog konusa koliko sam ja upuznat nema. Zadnjih 10-15 cm ima olučenje i čok na kraju. Priča je da "normalan" 17,7 twist "previše" zavrti dijabolu te da joj tako vetar više smeta na većim daljinama. Miki ti je puno bolji sagovornik za tu temu, ja sam ljubitelj cz i lw cevi.
Steyr Challenge HFT 4.5mm, Nikko Stirling Diamond Sportsman 10-50x60
CZ200s 4.5mm, Hawke Panorama 3-9x40
Anschutz 335 4.5mm, UTG 4x32 AO
SiG Hammerli 401 4.5mm

StefanS

Post by StefanS » Fri Jan 12, 2018 8:19 pm

Koji Miki? :D A to je već druga stvar u odnosu na ono što je Stefan rekao. Mada ne mogu da shvatim šta se dešava se dijabolom koja se "previše zavrti" i kako joj smeta vetar. Koliki je korak uvijanja u tim smooth twist cevima... mislim na taj deo cevi tačnije?
Diana 34 Premium 4.5mm
Diana 350 N-Tec Magnum Luxus 4.5mm, Bullseye ZR Mount, Nikon Prostaff Target EFR 3-9x40 AO

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Fri Jan 12, 2018 8:27 pm

StefanS wrote:Koji Miki? :D
mpalibrk
StefanS wrote:A to je već druga stvar u odnosu na ono što je Stefan rekao. Mada ne mogu da shvatim šta se dešava se dijabolom koja se "previše zavrti" i kako joj smeta vetar. Koliki je korak uvijanja u tim smooth twist cevima... mislim na taj deo cevi tačnije?
*pogrešno sam se izrazio, mislio sam na brže i sporije rotiranje.

Pazi sad ovo. U zavisnosti od toga na koju stranu je twist i na koju stranu spinuje dijabola, logično je zaključiti da će direktan vetar sa iste strane imati veći uticaj (pojačan spinom u istu stranu) a sa druge manji... Ja pretpostavljam da je tu negde i caka kod smooth twista ali nisam dovoljno upoznat.
Korak u smooth twist cevima bi trebao biti standardni 17,7 (isto kao i kod cz i lw) ali olučenje počinje pred kraj cevi. FX je napravio i nove Smooth Twist X cevi kod koje se mogu kupiti sa različitim twist rate...
SiG Hammerli 401 4.5mm

sportex

Post by sportex » Fri Jan 12, 2018 10:23 pm

StefanS wrote:Hvala puno na objašnjenu Sportex, sada mi je jasno šta ste hteli da kažete. Što se tiče ovog kraćenja cevi na prelamačama bez gubitka preciznosti, iz mog dosadašnjeg iskustva sam video da su različiti kriterijumi kada se kaže da je oružje "precizno" tako da ne bih sad o tome. Nisam imao priliku da uporedim preciznost puške pre i posle skraćivanja cevi. Da li ste se vi sretali sa tako nečim i kakva je razlika bila?
Slabo se razumemo... Tema je funkcija coka na cevi VP, pa sam pokusao da je ukratko opisem onako kako je ja shvatam. U vezi coka napisah jos da neki vele da kod prelamace cok nije bitan kao kod PCP puske (sto mislim da je zanimljivo) i objasnih zasto vele da cok nije bitan. Potpuno u skladu sa svim tim, oni jos vele da nemaju gubitak preciznosti nakon kracenja cevi takve puske....to je sve.

StefanS

Post by StefanS » Fri Jan 12, 2018 11:11 pm

A ok ok... nismo se tu najbolje razumeli, izvinjavam se, moja je greška. :D
Ja sam ghreškom razumeo da ste rekli da kod prelamača gubitka na preciznosti ima ali da neki tvrde da je preciznost ista pa sam zato napisao prošli post.
Diana 34 Premium 4.5mm

Stefan762

Post by Stefan762 » Sat Jan 13, 2018 11:50 pm

Argument za vatreno oruzje i olucene cevi je brzina zrna i bolji balisticki koeficijent projektila, posto dijabole imaju los balisticki koeficijent manju brzinu njima navodno smeta kad su brazde na njima duboke... Samo sam napomenuo sta sam cuo, verovatno je Wojadin u pravu, FX marketing. Ne tvrdim nista samo kazem sta sam cuo pa mozda pomogne temi. Prilicno sam siguran da sam cuo na snimku od Matt-a sa kanala https://www.youtube.com/channel/UCthxJ7 ... d4n_aSSO7g

mpalibrk
Site Admin

Post by mpalibrk » Tue Jan 16, 2018 10:31 pm

Ajde i ja da prokomentarisem na temu
Vazdusne puske su napravljene sa idejom da ispaljuju projektile u obliku dijabole. Razlika izmedju dijabole i metka je u tome sto se metak stabilise rotacijom oko svoje ose, dok se dijabola stabilizuje otporom koju stvara suknjica, primer za to bi bio loptica za badminton. Za dijabolu bi stoga bilo idealno da se ispaljuje iz glatke cevi, jer je suknjica stabilizuje. Problem nastaje u momentu kada dijabola izlazi iz cevi. Cim napusti cev, vazduh koji je potiskuje je brzi od nje i pravi turbolenciju oko nje sto je u tom momentu destabilise i, da kazem, "pomeri" sa ciljane putanje. Zbog toga je FX napravio glatku cev koja na izlazu ima samo mali twist, da dijabola dobije mali spin kako je ta turbolencija ne bi pomerila, destabilizovala u tom kratkom momentu kada napusta cev. Dijabola ispaljena iz FX cevi ima znatno manji spin od dijabole ispaljene iz olucene cevi i zato je bolja za long range gadjanje. Ovo ne znaci da su olucane cevi neprecizne, ali taj spin koji daju dijaboli na vecim daljinama moze dovesti do tumbanja dijabole i njene nepreciznosti.

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Wed Jan 17, 2018 2:32 pm

mpalibrk wrote:Razlika izmedju dijabole i metka je u tome sto se metak stabilise rotacijom oko svoje ose, dok se dijabola stabilizuje otporom koju stvara suknjica, primer za to bi bio loptica za badminton. Za dijabolu bi stoga bilo idealno da se ispaljuje iz glatke cevi, jer je suknjica stabilizuje.
Razlika izmedju metka i dijabole je ta što se metak ispaljuje sa daleko većim pritiskom, pravi se za koju stotu većeg prečnika od prečnika cevi (da bi ostvario zaptivanje). Kod dijabole, glava bi trebala biti istog prečnika kao i cev (da ne bi bilo prevelikog trenja), dok su zidovi suknjice mekani i tanki i osnovna namena im je da se pod pritiskom rašire i zadihtuju cev. Suknjica služi da ostvari kompletnu zaptivenost i iskorišćenost pogona.

Kod glatkih cevi suknjica sem osnovne namene služi i da stabilizuje dijabolu (pošto nema spina), i to je detalj koji je marketing FX-a pokušao da iskoristi. Glatke cevi su manje precizne i mogu se naći u BB i ostalim uglavnom dečijim igračkama, a osnovna namena im je mogućnost korišćenja različite municije (čelične kuglice, dijabole itd...).
Kod olučenih cevi, osnovna namena suknjice je zaptivanje... Spin je ono što čuva stabilnost a suknjica je baš naprotiv, ono što istu kvari. Što je veća brzina suknjica više smeta (i pravi tumbanje) da bi pri probijanju zvučnog zida potpuno izgubila stabilnost i počela da se kreće spiralno.
SiG Hammerli 401 4.5mm

Post Reply