POI Shift

Propisi, zakoni, veština gađanja, iskustva, itd...
zvezdan

POI Shift

Post by zvezdan » Sat Jan 27, 2018 11:37 pm

interesuje me ova tema , malo sam češljao po netu pa sam vidio a i iz mog pucanja ukapirao da mnogo stvari utiče,
konkretno sada u ovim hladnim danima temperatura i pritisak recimo na pcp, polozaj cijevi u odnosu na vertikalu optike i još svašta nešto....
FX Royale 500, Hawke Sidewinder 8-32x56 sr pro,Fx no limit

zvezdan

Post by zvezdan » Sat Jan 27, 2018 11:51 pm

konkretno
nije isto mjesto udara na temp od recimo 3 stepena i na recimo 17 stepeni
nije isto kad uzmem pušku sa +23 stepena iz sobe iznesem je napolje na +3 ili +5 ili kad je iznesem na + 17 a da je pri tome upucana na 17stepeni temperature
na pušci su mi libele i u vertikalnoj osi ali kad pušku po osi malo udesno iskosim pogodak je u desno i obrnuto
imam još ali nisu previše bitni-ova dva sam primijetio

zvezdan

Post by zvezdan » Sat Jan 27, 2018 11:59 pm

dešavalo mi se da je puška upucana na +17c i trgnem je ujutro rano sa sobne temperature +20 iznesem na +3 ili +4 i promašim metu koju bi jednom rukom pogodio na +17
dešavalo mi se da pri pucanju u metu , recimo pojavi se neka druga meta na drugom mjestu koju bi gadjao i okrenem pušku ali okrenem malo i osu puške i opet promašim nešto što bi normalno opet jednom rukom pogodio
bunilo me to u početku da ne baš često ali dešavalo se da u mm upucana puška od juče sad odjednom ne pogadja u isto mjesto ali posle odredjenog vremena se vrati
promjene temp spoljne i temperature same puške mnogo utiču................

ZEX

Post by ZEX » Sun Jan 28, 2018 11:15 am

Tema je interesantna, da mnogo faktora utiče na dijabolu i to znam, ali konkretno ne znam kod promene temperature, koliko pada dijabola, ima li negde proračun na konto temperature i težine dijabole. Znam da lovci kažu da im olovo dosta pada na manjim temperaturama.

Imao sam priliku da gadjam iz Hatsana pre mesec dana na metu od 50m na spoljnoj tem oko 2 C, pad dijabole je bio recimo oko 10cm ali mi je bežala u desno, e tada sam imao i nagib kod položaja puške a nisam imao libelu, sada da zanemarimo bežanje dijabole iz pravca ali pad je bio vidljiv.

Možemo li naći negde proračune za pad odredjene dijabole (mislim na težinu) na odredjenim temperaturama? Mislim da bi nam ovo bilo korisna naročito u zimskom periodu.
.

longrifle

Post by longrifle » Sun Jan 28, 2018 3:48 pm

Mozda za pocetak da premerite brzine na raznim temperaturama pa to unesete u Strelok aplikaciju da vam proračuna pad...
Attachments
9CE13DD4-E733-4EEB-A4FD-2EB857A49C77.png
FX Royale 500 8-)

zvezdan

Post by zvezdan » Sun Jan 28, 2018 5:50 pm

https://www.ebay.com/itm/Practical-Stri ... Sw6ShZQj0o

ali ne mogu da nadjem one koje krecu od 0 stepeni , vidio sam puno klipova gdje ljudi zalijepe na cilindar ili pušku

ZEX

Post by ZEX » Sun Jan 28, 2018 6:33 pm

Kao šta reče longrifle uzeo sam ChairGun na PC te na istom uneo jedne vrednosti potrebne za putanju dijabole, zatim sam menjao vrednosti temperature, vlažnost i pritisak, težio sam da druga nula bude 40m a na 70m sam pratio pad dijabole, tako da sam dobio na tri različite vremenske prognoze razliku u padu diijabole oko 1cm na 70m meni to je zanemarivo, ali ima navedenog pada, naravno ako sam ja to dobro uradio.

Zvezdane gledao sam trake koje si stavio, dali one samo mere temperaturu, ako samo mere tem. šta dalje sa njom? Kako je obraditi da vidiš pad dijabole, mada na pad dijabole dosta utiče i atmosferski pritisak pa i vlažnost, po meni je onda bolji strelok koji povuče sve parametre i odmah ih uvrsti u program i da novi proračun putanje dijabole.
.

zvezdan

Post by zvezdan » Sun Jan 28, 2018 7:48 pm

mislim da treba malo prakse za sve ovo kad je izneseš sa sobne temperature na hladno da znaš gdje nosi i koliko

i 100% sam siguran da je ispravno upucati pušku na hladno i na toplo vrijeme i da mjesto udara nije isto

jedini problem čini mi se da je ukapirati gdje puška tuče dok se ne usklade temperature tj dok puška i spoljna temperatura se ne poklope na onu temperaturu na koju je upucana
za strelok se slazem iz mog skromnog iskustva ali ja imam jedan problem----kad se ukaže nešto ja dok sve podatke provučem kroz strelok........ zato mislim da za ovo treba praksaa
a nešto mi voje nema na ovu temu

longrifle

Post by longrifle » Sun Jan 28, 2018 9:08 pm

Onda lepo kad izneseš pusku pa kao svaki lovac opalis par dijabola da vidis gde vuce,iskorigujes i nastavljaš dalje :). Za tu praksu se slazem ali po tome se ne zna sta je brze ili sporije jer za sve treba vremena.
FX Royale 500 8-)

zvezdan

Post by zvezdan » Sun Jan 28, 2018 9:44 pm

pa to je poenta rajko
znati te temperaturne razlike i kako uticu na mjesto udara jer to nije samo temperatura vec i vazdušni pritisak i vlaznost . Za precizno gadjanje a meni je precizno gadjanje 1-1.5 cm na 60 metara treba ili znanje ili iskustvo----- e sad znanje je iz streloka a iskustvo JE kad kao ja promašiš par puta :D

longrifle

Post by longrifle » Sun Jan 28, 2018 9:48 pm

Pa ti onda gadjaj zid pa neces promasiti :mrgreen:
Nema ti druge nego da nastavis sa ucenjem i najbolje da zapisujes jer ces se mnogo lakse snalaziti dok ne udjes u stos
FX Royale 500 8-)

zvezdan

Post by zvezdan » Sun Jan 28, 2018 10:29 pm

hahahahahaha
pa lakše mi u strelok nego da fatam bilješke pa da gledam šta sam pisao :D :D :D :D

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Mon Jan 29, 2018 1:22 pm

"poi shift" ili "point of impact shift" u prevodu pomeraj tačke pogotka je rak rana ovih naših streljačkih rekvizita. Do pomeraja tačke pogotka može doći iz više razloga (pretpostavljam da ima i nekih kojih se niko do sada nije setio). Tačka pogotka se može promeniti zbog promene brzine ili zbog promene odnosa linije cevi i linije nišanjenja. Do pada ili porasta brzine može doći iz više razloga: vazdušni pritisak, njegova gustina, vlaga i temperatura. Do pomeraja odnosa linije nišanjena i linije cevi dolazi zbog velikih promena temperature puške.

1) Parametri vazduha (pritisak, gustina, temperatura): direktno utiču na projektil i njegovu putanju, tj na kretanje projektila kroz vazduh posle izlaska iz cevi. Znači i pored nepromenjenog odnosa između linija nišanjenja i linije cevi. To bi se možda i moglo izmeriti nekim jednačinama, problem je što tu ima previše parametara za merenje i što su svi u zavisnosti.
2) Parametri (°C) vezani za pušku, optiku, nosače: utiču direktno na materijale od kojih su isti napravljeni (a najčešće su napravljeni od različitih materijala što dodatno muti vodu). Svi materijali se šire/skupljaju pri promeni temperature, najveći problem za ovaj naš sport je taj što različiti materijali različito deluju na promene temperature. Dakle, temperatura puške, nosača i optike utiče direktno na promenu odnosa linije nišanjenja i linije cevi.
2.a) Tačke oslonca cevi: puške koje nisu free float, imaju i tačke na kojima se cev oslanja na konstrukciju (na primer nesretni barrel band na cz200). To je obično uzrok nejvećih pomeraja.

Do pomeraja može doći zbog bilo kog gorepomenutog razloga, a mogu biti prisutni i svi zajedno (u većoj ili manjoj meri). Tema je komplikovana. Ima tu previše parametara da bi se moglo izvesti pravilo u cilju da se pomeraj pouzdano predvidi i/ili izračuna.

E sad finale...

Promene temperature u istom danu su dovoljne da prave poi šhift. Na primer:
- Lep letnji dan, izađeš ranije izjutra (oko 8 sati na primer) sa puškom na strelište (temperatura 15 °C) i kreneš u zagrevanje... temperatura raste i puška (iznenadno?) počinje da "vuče" u jednu stranu sve više kako dan odmiče (tj kako temperatura raste)...
- Lep letnji dan, izadješ na strelište, izvadiš pušku i kreneš sa treningom, podesiš sve i sve radi kako treba, dodje pauza, ostaviš pušku na sunce, 5-10 minuta, vratiš se i puška baca gde ona hoće a ne gde ti nišaniš....
Steyr Challenge HFT 4.5mm, Nikko Stirling Diamond Sportsman 10-50x60
CZ200s 4.5mm, Hawke Panorama 3-9x40
Anschutz 335 4.5mm, UTG 4x32 AO
SiG Hammerli 401 4.5mm

skorpio

Post by skorpio » Mon Jan 29, 2018 5:09 pm

Zaista lepo objasnjenje i definitivno je sve tacno ,nema tacnog proracuna...

zvezdan

Post by zvezdan » Mon Jan 29, 2018 6:46 pm

ovo vjerovatno vojo znači da sve zavisi od puške do puške i praktično sve je individualno?

zvezdan

Post by zvezdan » Thu Feb 08, 2018 8:22 pm

detaljno sam ovo ispitao sa fx royale 500 na daljini od 60 metara i evo mojih rezultata
u pg je toplo ovih dana pa se moglo probati
na 15 C puška upucana na 60 metara i tuce u 1 cm sigurno 50 dijabola bez oscilacije osim mojom greškom ili lošom dijabolom-pucano cometom 1.645
iznesem je popodne oko 5 h na oko 7-8 stepeni i tuče u 1cm grupu i dalje, ali 1 cm dolje desno
iznesem je oko 6-7sati ujutro sledeći dan na temperaturu od oko 1-2 stepena C i tuce i dalje u 1 cm grupu, ali 1.5-2 cm dolje desno
vratim klikovima centar na toj temperaturi od 1-2 C i u nuli tuce u 1 cm------iznesem je kasnije na +15 i tuče gore lijevo tačno onamo gdje je bila upucana na +15
znači da pad temperature od oko 15 stepeni utiče na 60 metara oko 1-2 centa
e sad da li je fx osjetljiv na promjenu temperature više od ostalih ali i brzina je bila drugacija----na + 15 konstantnih 269-273 ms na 1-2C ide brzina 260-265ms što je nekih 8-9ms razlike

i da, nikad više neću pucati kad je vjerar promjenljiv jer sam slom živaca zamalo dobio :D :D

ZEX

Post by ZEX » Fri Feb 09, 2018 8:57 am

Zvezdane sve to šta pišeš, jednim delom sam već isprobao i imao identičnu situaciju (nisam se upuštao u detalje), ali mi ni sada ne može biti jasno zašto dole desno, recimo zašto nije samo dole ili zašto nije samo gore sa porastom temperature a ne gore levo ili desno?
.

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Fri Feb 09, 2018 9:56 am

zvezdan wrote:ovo vjerovatno vojo znači da sve zavisi od puške do puške i praktično sve je individualno?
Sve je individualno. Najviše zavisi od kombinacije: puška, nosači i optika. Tj od trenutnog setup-a. Zavisi i od konstrukcije puške, na primer najveći pomeraj se očekuje od pušaka koje se rade od različitih materijala i spajaju različitim vezama:

Najgora situacija (što sam ja imao prilike da vidim) je kod komete. Kometa je konstrukcijski užas... delom se pravi od čelika, delom od aluminijuma, spaja se nešto varenjem nešto šrafljenjem, kada dodje do promene temperature različiti materijali i različiti spojevi se pobiju medjusobno...

Ti već imaš sofisticiranu pušku. Pušku koja je free float... Pretpostavljam da ti je shift vezan za nosače i optiku.

ZEX wrote:ali mi ni sada ne može biti jasno zašto dole desno, recimo zašto nije samo dole ili zašto nije samo gore sa porastom temperature a ne gore levo ili desno?
Objasnio sam u prethodnom postu. Kada temperatura utiče na vazduh (pritisak, temperatura, vlažnost, gustina, itd...), ti parametri utiču na promenu brzine i usled toga dolazi do pomeraja gore, dole. Kada temperatura utiče na širenje (ili skupljanje) različitih materijala, dolazi do poremećaja odnosa linije nišanjenja i linije cevi i tu već nema pravila na koju će to stranu da vuče...

Najgore je što temperatura obično utiče i na jedno i na drugo.
SiG Hammerli 401 4.5mm

zvezdan

Post by zvezdan » Fri Feb 09, 2018 6:47 pm

wooyadeen wrote:
zvezdan wrote:

Ti već imaš sofisticiranu pušku. Pušku koja je free float... Pretpostavljam da ti je shift vezan za nosače i optiku.

ZEX wrote:
šta predlazeš vojo ?

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Tue Feb 13, 2018 7:02 am

zvezdan wrote: šta predlazeš vojo ?
Eksperiment :), probaj sa drugim nosačima i drugom optikom.
SiG Hammerli 401 4.5mm

Post Reply