Da li dužina cevi utiče na preciznost

Propisi, zakoni, veština gađanja, iskustva, itd...
longrifle

Re: Diana 240

Post by longrifle » Fri Jun 15, 2018 1:56 pm

Precizniji si sa kracom cevi kod pcp jer pre napusti cev ali tada se trosi vise vazduha naspram duze cevi i tu je stvar postojanja kratke srednje i duge cevi... a porediti vatreno koje tuce na 2km flasu i pcp koja nema domet 2km je krajnje smesno
FX Royale 500 8-)

Nesa5

Post by Nesa5 » Fri Jun 15, 2018 2:16 pm

Ok, ako vec ne zelite da poredite sa vatrenim(mada je to bilo samo poredjenje cevi), onda da se vratimo na prelamace za koje je izjavljeno da duza cev sluzi samo za natezanje, necemo da navodimo pcp koji gadja na 200m, jer ni snage, ni trzaj ne mogu da se porede kod prelamace i pcp.
Diana 350 N-tec Panther 4,5

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Fri Jun 15, 2018 2:24 pm

Nesa5 wrote:
Fri Jun 15, 2018 12:54 pm
ne znate osnovne zakone fizike, izvlacite primere da kratka puska moze da bude precizna sto niko nije ni sporio, ali da moze da bude preciznija od duze puske istog kvaliteta nije istina.
Lepo je što toliko znaš fiziku i njene zakone. Ja sam malo duže u ovom sportu ili hobiju kako god hoćeš. Ono što sam naučio je da je precizna cev lutrija i da nema nikakve veze sa dužinom.
Nesa5 wrote:
Duzina cevi se proracunava kao optimum tj. kompromis izmedju cene, preciznosti, snage, funkcionalnosti, kvaliteta cevi...gomile faktora. I da, Dijana pravi cevi od pola metra, a imaju samo sto godina iskustva.
Znači, hobi proizvođač vp, je smernica i zna osnovne zakone fizike... Ovi proizvođači što pobeđuju na takmičenjima (i sa kojima pucaju profesionalci) ne znaju osnovne zakone fizike? Amateri po srbiji su majka znanje?
Nesa5 wrote:
Ove firme koje ste vi nabrojali mozda ne proracunavaju, ako je to tacno da imaju tako malo ljudi...mada, ne verujem, ali u tom slucaju kopiraju nesto sto je vec neko pre njih proracunao, ne rade napamet sigurno.
Znači, ove firme su tehnološki patuljci za gigante kakvi su diana, norica, gamo i kometa... misliš da anschutz, fwb, walther i air arms kopiraju dianu i noricu (valjda da nauče osnvne zakone fizike)? Ne verujem da kopiraju, pošto prave puške sa različitim dužinama cevi. Da ne kombinuju zbog uštede materijala?
Nesa5 wrote:
I ja nisam rekao da cev treba da bude sto duza to bolja, nego tacno onoliko koliko je to fabrika izracunala uzimajuci sve faktore u obzir. Da su to mogli da postignu sa cevi od 20 cm, svi bi to radili, ali ne rade.
Znači da je najbolja springerica dobra svi bi tako pravili? Verovatno Airarms ne zna osnovne zakone fizike?

Kako se u tvoju teoremu uklapaju LW cevi od 495mm, sa CZ cevi od 520mm, sa Steyr cevima od 450mm i 550mm, sa walther cevima od 420mm ili sa weichrauch cevima od 490mm i 600mm... (misliš da ne znaju fiziku i da nisu stigli da vide dianine cevi)?
Nesa5 wrote:
Takodje, ne izjednacujem vatreno i vazdusno oruzije po svim osnovama, nego smo raspravljali o olucenju i duzini cevi, sto je identicno kod obe vrste.
Znači olučenje i twist rate isti kod vatrenog i vazdušnog? Ček, ček vatreno oružje ima isto olučenje kao vazdušno? Izvinte a koje vazdušno (vazdušne puške imaju drastično različita olučenja i dužine cevi)?
Nesa5 wrote:
Ne sumnjam da si gadjao flasu na 200m iz kratke cevi, ali za tvoju informaciju, ljudi tu istu flasu gadjaju na 2 km iz jako dugackih cevi!
Ja verujem da ti veruješ da sam ja pucao u flaše na 200m. Problem je što ja sa VP nikada a nisam gađao flaše na 200m (zapravo sa VP nikada nisam pucao preko 120m).
Nesa5 wrote:
Kraca cev se kod stojecih pusaka koristi zbog manje tezine pre svega. Posebno sto duga cev vuce prednji deo puske na dole i ona postaje neuporedivo teza za drzanje. Nema tu nikakvog gugla, nego prosti zakoni fizike koje vi ocigledno ne mozete da razumete, a konstantno iz osporavate.
Znači kraća cev kod "stojećih" pušaka zbog male težine? Zakoni fizike to kažu? Čemu onda tegovi koji se stavljaju na puške? Da li znaš da takmičarke puške imaju u proseku 8,5 kg,? Da li znaš da sve takmičarske puške imaju mesta za dodavanje tegova (napred, pozadi i na sredini)?

U svom mom neznanju osnovnih zakona fizike, ja sam mislio da je kraća cev (kod vp) bolja za pucanje iz stava zbog dužine trajanja ciklusa opaljenja (vremena koje mora proći od trenutka povlačenja okidača pa dok dijabola ne izađe iz cevi). Očigledno ne znam fiziku i ne mogu da razumem njene zakone čim ih konstantno osporavam.
Nesa5 wrote:
Uzgred, ni na jedno moje pitanje niste dali odgovor. Ako mislite da je pistolj precizniji od snajperske puske, ja sa vama nemam sta da raspravljam.
Nešo, ti si ovde pokazao elementarno neznanje. Ignorisao si i savet pa si na sugestiju da proguglaš malo i proveriš ovo što smo ti napisali, odgovorio da ti ne pada na pamet pošto je tvoje mišljenje tako logično (a i uklapa se sa osnovnim zakonima fizike)... Čak i kada bi učenici mogli da propituju učitelje, to bi bilo rezervisano samo za one sa boljim ocenama.
Steyr Challenge HFT 4.5mm, Nikko Stirling Diamond Sportsman 10-50x60
CZ200s 4.5mm, Hawke Panorama 3-9x40
Anschutz 335 4.5mm, UTG 4x32 AO
SiG Hammerli 401 4.5mm

Nesa5

Post by Nesa5 » Fri Jun 15, 2018 2:39 pm

Ne vredi...svaki tvrdnju si okrenuo naopacke i promasio temu. Ja ne sporim ni tvoje, niti bilo cije drugo iskustvo i u to se ne mesam, jer ne znam mnogo. A vi se mesate u fiziku, koju ja jako dobro poznajem i tvrdite razne stvari, o kojima ste citali na guglu... I ne znam po koji put ponovo nisam dobio odgovor na pitanje da li je moguce da pistolj bude precizniji od puske? Koji god...vatreni, vazdusni, prelamani, pcp, co2... Vec dva puta izbegavas odgovor i zamenjujes ga vredjanjem i tvrdnjama da nemam pojma i treba da guglam. Izvini druze, ali to nije odgovor...

skorpio

Post by skorpio » Fri Jun 15, 2018 4:00 pm

longrifle wrote:
Fri Jun 15, 2018 1:56 pm
Precizniji si sa kracom cevi kod pcp jer pre napusti cev ali tada se trosi vise vazduha naspram duze cevi i tu je stvar postojanja kratke srednje i duge cevi... a porediti vatreno koje tuce na 2km flasu i pcp koja nema domet 2km je krajnje smesno Image
Auu druze oces da kazes metar u ruke kada se kupuje vazdusna puska pa sto kraca cev to bolje . ili ja ne razumem ovo -precizniji si sa kracom cevi-

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Fri Jun 15, 2018 4:16 pm

Nesa5 wrote:
Fri Jun 15, 2018 2:39 pm
Ne vredi...svaki tvrdnju si okrenuo naopacke i promasio temu. Ja ne sporim ni tvoje, niti bilo cije drugo iskustvo i u to se ne mesam, jer ne znam mnogo. A vi se mesate u fiziku, koju ja jako dobro poznajem i tvrdite razne stvari, o kojima ste citali na guglu... I ne znam po koji put ponovo nisam dobio odgovor na pitanje da li je moguce da pistolj bude precizniji od puske? Koji god...vatreni, vazdusni, prelamani, pcp, co2... Vec dva puta izbegavas odgovor i zamenjujes ga vredjanjem i tvrdnjama da nemam pojma i treba da guglam. Izvini druze, ali to nije odgovor...
Ja ni sa kim neću raspravljati. Ne želiš da čuješ ni moje objašnjenje a ni objašnjenje ostalih kolega sa foruma, nećeš ni da proguglaš pa proveriš sam. Rađena su ozbiljna istraživanja u vezi odnosa dužine cevi i preciznosti. Radili su ih ozbiljni ljudi kojima je to osnovno zanimanje.
Ozbiljne grupe i ozbiljni pojedinci su pucali sa istim puškama a sa drastično različitom dužinom cevi i sve to naučno objasnili i dokumentovali. Ti to nećeš da prihvatiš i ja tu ne mogu ništa. Takođe ko hoće može primetiti da niko nije sabirao babe i žabe tj. upoređivao pištolj sa puškom. Suludo je upoređivati drastično različite sklopove i na osnovu toga donositi zaključak samo o jednom delu. Ispitivanje u istim uslovima podrazumeva da se menja samo dužina cevi, a ne punjenje ili pritisak i ostale tehnikalije.

skorpio wrote:
Fri Jun 15, 2018 4:00 pm
Auu druze oces da kazes metar u ruke kada se kupuje vazdusna puska pa sto kraca cev to bolje . ili ja ne razumem ovo -precizniji si sa kracom cevi-
Niko nije rekao što kraća to bolja, dužina nam treba zbog efikasnosti (manjeg potrebnog pritiska) a kraća cev zbog što kraćeg ciklusa (od okidanja dok projektil ne napusti cev). Treba naći sredinu. Objasnio je i Rajko i ja zašto je kraća cev bolja od duže za pucanje iz stava, pročitaj ponovo pa razmisli (veoma je logično).
SiG Hammerli 401 4.5mm

njupanjupa

Post by njupanjupa » Fri Jun 15, 2018 4:42 pm

Nesa5 wrote:
Jesi li ti realan uopste? Da li poredis springerice sa pcp, a zati sve to sa vatrenim oruzijem, a onda poredis pistoljsku cev sa cevi neke dalekometne puske.
Cev vece duzine kod vatrenog oruzija je tu da bi zrno postiglo vecu pocetnu brzinu i sto duze zadrzalo nadzvucnu brzinu sami tim i bolje balisticke karakteristike i veci domet. Zatim kako uopste mozes da poreds pistoljsku cev koja je namenjena recimo za zrno tezine 124gr i 9mm. Kako genije da ta cev da potrebnu brzinu i stabilnost zrnu tezine 186gr i 7.62mm. Svhatas li ti razliku izmedju kalibara i potrebnih uslova koji moraju biti ispunjeni da bi taj kalibar bio uspesan. I shvatas li njihovu namenu uopste.
Drugo vatreno i vazdusno: shvatas li razliku izmedju sagorevanja barutnih gasova i komprimovanog vazduga?!
Prosto sam 100% siguran da si ti trol...

Nesa5

Post by Nesa5 » Fri Jun 15, 2018 5:52 pm

Ma ne vredi, treci put ne dobijam odgovor, nego komentar kako ne zelim da slusam. Ja slusam, i postujem vase misljenje sto se tice mnogo stvari. Iskustvo je iskustvo i ocigledno ga imate mnogo. Ali tu treba i da stanete, jer sigurno ne znate bas sve na svetu. Kada ste lupetali o tome kako se racuna energija, kada niste znali razliku izmedju energije i snage, posle tvrdnje da duza cev sluzi samo za hvatanje...ja ne mogu da ostanem nem, jer dajete pogresne informacije.
A ti Vujadine si odjednom promenio pricu i pricas kako je sad duzina cevi kompromis. A to sam ja tvrdio od pocetka, da je to neko izracunao tacno toliko koliko treba da bude.
Ni na drugo pitanje nisam dobio odgovor. Da li u Dijani, na primer, rade iskljucivo idioti, kad ne umeju da naprave duplo kracu cev i ostatak produze sa plasticnim prigusivacem da bi se lakse natezalo? Ustedeli bi dosta para, a jos bi im puska bila i dosta laksa i to na vrhu gde najvise smeta tezina. Da se ovaj put zadrzimo na prelamacama, posto ste vi u pricu uveli pcp. A kad ste vi uveli pcp, ja sam uveo vatreno, cisto radi karikiranja da bi me lakse shvatili sta zelim da kazem. I to samo u smislu duzine cevi, olucenja i stabilizacije zrna, a ne nacina pogona zrna.
Ovog njupanjupa necu ni da komentarisem jer ustvari ponavlja moju tvrdnju da previse kratka cev ne moze dobro da stabilizuje zrno.

longrifle

Post by longrifle » Fri Jun 15, 2018 5:58 pm

Mislim da bi bilo najbolje da napravis pusku po svojim proracunima i tu je kraj tvojim pitanjima od kojih ni sam ne znas sta hoces :D
FX Royale 500 8-)

skorpio

Post by skorpio » Fri Jun 15, 2018 6:10 pm

wooyadeen wrote:
Fri Jun 15, 2018 4:16 pm
Nesa5 wrote:
Ja ni sa kim neću raspravljati. Ne želiš da čuješ ni moje objašnjenje a ni objašnjenje ostalih kolega sa foruma, nećeš ni da proguglaš pa proveriš sam. Rađena su ozbiljna istraživanja u vezi odnosa dužine cevi i preciznosti. Radili su ih ozbiljni ljudi kojima je to osnovno zanimanje.
Ozbiljne grupe i ozbiljni pojedinci su pucali sa istim puškama a sa drastično različitom dužinom cevi i sve to naučno objasnili i dokumentovali. Ti to nećeš da prihvatiš i ja tu ne mogu ništa. Takođe ko hoće može primetiti da niko nije sabirao babe i žabe tj. upoređivao pištolj sa puškom. Suludo je upoređivati drastično različite sklopove i na osnovu toga donositi zaključak samo o jednom delu. Ispitivanje u istim uslovima podrazumeva da se menja samo dužina cevi, a ne punjenje ili pritisak i ostale tehnikalije.

skorpio wrote:
Fri Jun 15, 2018 4:00 pm
Niko nije rekao što kraća to bolja, dužina nam treba zbog efikasnosti (manjeg potrebnog pritiska) a kraća cev zbog što kraćeg ciklusa (od okidanja dok projektil ne napusti cev). Treba naći sredinu. Objasnio je i Rajko i ja zašto je kraća cev bolja od duže za pucanje iz stava, pročitaj ponovo pa razmisli (veoma je logično).
Kako nije rekao kada lepo pise precizniji si sa kracom cevi ...

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Fri Jun 15, 2018 6:19 pm

1) nema razlike u preciznosti u odnosu na dužinu cevi.
2) kod springerice dijabola posle prvih 20 cm prestaje sa ubrzanjem.
3) kraća cev je bolja za pucanje iz stava.

To su činjenice. Bez da razvodnjavamo temu.
SiG Hammerli 401 4.5mm

njupanjupa

Post by njupanjupa » Fri Jun 15, 2018 6:37 pm

Nesa5 wrote:
Fri Jun 15, 2018 5:52 pm
Ovog njupanjupa necu ni da komentarisem jer ustvari ponavlja moju tvrdnju da previse kratka cev ne moze dobro da stabilizuje zrno.
Kratka cev izuzetno dobro stabilizuje zrno koje je predvidjeno za nju ali je nemoguce da stabilizuje vece teze zrno cija je namena dalekometno gadjanje. Moze cev da ti bude dugacka 100m kalibar 9mm nece biti precizan ni efikasan za neka dalja gadjnja. Shvatas li pojam namene necega. Nemoguce je skuterom se trkati na Moto GP trci, ali je idealan za neku opustenu gradsku voznju (ili bicikla)
A kad si se vec uhvatio za Dianu-ona pravi i compact modele koji su apsolutno iste preciznosti kao i modeli standardne cevi...

skorpio

Post by skorpio » Fri Jun 15, 2018 7:02 pm

wooyadeen wrote:
Fri Jun 15, 2018 6:19 pm
1) nema razlike u preciznosti u odnosu na dužinu cevi.
2) kod springerice dijabola posle prvih 20 cm prestaje sa ubrzanjem.
3) kraća cev je bolja za pucanje iz stava.

To su činjenice. Bez da razvodnjavamo temu.
Da slazem se sa navednim ,nego kolega napisa kraca cev je preciznija a ti mi kazes niko nije rekao .Rekao je i ja se sa navodima ne slazem a koliko vidim ni ti ,nego si mi samo udario kontru bez osnova

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Fri Jun 15, 2018 7:05 pm

skorpio wrote:
Fri Jun 15, 2018 7:02 pm
Rekao je i ja se sa navodima ne slazem a koliko vidim ni ti ,nego si mi samo udario kontru bez osnova
Pravo da ti kažem nisam video šta je longrifle napisao ali sam siguran da je napravio grešku u pisanju i da ne misli tako. Svašta se permutuje posebno kada se piše telefonom. Ni ja ni sportex nigde nismo napisali da je kraća cev preciznija, na to sam mislio.
njupanjupa wrote:
Fri Jun 15, 2018 6:37 pm
A kad si se vec uhvatio za Dianu-ona pravi i compact modele koji su apsolutno iste preciznosti kao i modeli standardne cevi...
Dečko je trol najbolje ga je ne čačkati više.
SiG Hammerli 401 4.5mm

njupanjupa

Post by njupanjupa » Fri Jun 15, 2018 7:08 pm

Upravu si, ne znam sta mi bi da se upecam.

longrifle

Post by longrifle » Fri Jun 15, 2018 8:50 pm

Kada sam napisao da je kraca cev preciznija to se odnosilo na pocetnike koji nemaju iskustva sa pucanjem a zasto je to tako mozes pogledati EDgun video... sve je lepo objasnjeno, da li ima razlike i koje su a zapravo nema razlike sem te koje sam naveo
FX Royale 500 8-)

skorpio

Post by skorpio » Fri Jun 15, 2018 9:20 pm

Da da u redu, zaista ne zelim da budem antiprotivan ,nego ono malo emocije malo logika malo iskustvo.
EDgun niti sam koristio niti video uzivo, verujem kolegi sve sto napisa .
Da rezimiram duzina cevi i preciznost od slucaja do slucaja ,malo sam guglao i nije presudna duzina cevi u vazdusnom oruzju.

sportex

Post by sportex » Fri Jun 15, 2018 9:54 pm

Mnogo bi dobro bilo (takoreci idealno) da dijabola izleti iz cevi istog trenutka kada se pipne okidac. Samo nekoliko milisekundi kraci ciklus opaljenja stvara odredjenu prednost, jer puska ne puca sama i nikada ne miruje u potpunosti, osim u nekim ekstremnim disciplinama, pa zato ozbiljniji proizvodjaci neprestano rade na tome da se on sto vise skrati, pocev od okidaca pa nadalje... Jedino u tom smislu moze da se kaze da kraca cev doprinosi preciznosti, sto nikako nije tvrdnja da je kraca cev nacelno (sama po sebi) preciznija.

zvezdan

Post by zvezdan » Fri Jun 15, 2018 10:18 pm

kakva tema krf ti je...
doktorirao sam dijanu ntec učeći sam na svojim greškama i dosegao joj krajnje mogucnosti u preciznosti i dometu, s obzirom da je bila najbolja springerica na našem trzistu koja se mogla kupiti nju sam i apsolvirao
onda sam u konsultaciji sa vojom kupio tada najbolju pcp koja se mogla kupiti i najbolju optiku meni dostupnu i mislim da sam i njoj doakao i dosegao njene krajnje mogucnosti sa testovima svim mogućim od preciznosti, dometa, snage......
-------odgovorno tvrdim da covjek zna o čemu priča i da sve što mi je savjetovao na kraju je tako i bilo iako sam ja imao svoje mišljenje koje se kosilo sa njegovim u startu------jbg čovjek je sav u ovome i malo je toga u čemu ga možeš iznenaditi a ja bi ga baš volio naći u nebranom groždju ali za sad ne uspijevam ali pokušavaću i dalje....
FX Royale 500, Hawke Sidewinder 8-32x56 sr pro,Fx no limit

sash

Post by sash » Sat Jun 16, 2018 12:16 am

Apsolutno se slazem Zvezdane za Woyadeenaa , sto bi rekli , " covek je Tito za sve nas" , dusom i telom je u ovom hobiju.
Kolega Sportex , gospodin covek, ozbiljan , nepresusan izvor znanja, drago mi je da sam imao priliku da ga upoznam i pucam sa njim, i mogu samo potvrditi ono sto je Wooyadeen vec rekao , da ako je nesto (Sportex) napiso , da je to sigurno tako , ne jer ON tako tvrdi , nego zato sto je to zaista tako. To se vidi i po pIsanju njegovih postova.
Obojica su dobri ljudi , voljni da pomognu koliko mogu, a iz cele danasnje prepiske , uspeli smo i da ponesto naucimo, sto je dobro, zar ne?
Dobar pogled.

Post Reply