preregistracija oružja

Propisi, zakoni, veština gađanja, iskustva, itd...
wooyadeen
Site Admin

Re: preregistracija oružja

Post by wooyadeen » Fri Nov 23, 2018 3:22 pm

skorpio wrote:
Fri Nov 23, 2018 2:58 pm
Nigde logike , zna li iko ko je ovlasteni oruzar a da isti ima licencu o utvrdjivanju kategorije oruzja , a da to nije zavod za ispitivanje oruzja u Kragujevcu i koliko kosta ta igranka .
U okruznom mupu mi rekli ne priznaju fabricke podatke (papire o oruzju) vec mora potvrda od ovlastenog lica ...
Beograd i okolina mogu komotno u "Trofej Commerce", za Vojvodinu je bliži "Milović Univerzal". Takođe sam čuo i da se kategorizacija može obaviti i u nekim policijskim stanicama, ali je to neproverena informacija.
Walther LG400 + BigNikko

sash

Post by sash » Fri Nov 23, 2018 5:15 pm

greska moja, Voja je u pravu , nije Hunter nego Trofej.
hvala na ispravci ;)
FX Wildcat Mk2
Optisan 6-24x50 F1

Furioso

Post by Furioso » Fri Nov 23, 2018 7:14 pm

beretta wrote:
Fri Nov 23, 2018 8:35 am
Mislim da je kolega Furioso pitao da li treba placati bilo kakvu prijavu Mup-u ako dokaže da je puska D kategorije (cal. 4.5, manje od 10.5 joula i V0<200m/s). Predpostavljam da nisu toliki slepci da naplaćuju to. Dovoljno je što izlažu ljude trošku da moraju kod oružara za testiranje brzine i dobijanje potvrde...pa još ako prave problem oko žigosanja.... Pretpostavljam da ko dobije potvrdu da je D kategorije samo morati da obavesti nadležni MUP o tome i da ga brišu iz evidencije za oružani list, misli, tako bi bar bilo pošteno od nepoštene države :(
Ja samo čekam da neki inbecil puca po ljudima sa vazdusarom i onda država to iskoristi da uvede neki godišnji porez, ništa me ne bi čudilo.
Tako je beretta
Diana 34 classic 4.5mm
Nikko Stirling mountmaster AO3-9x40MD

kircan
Moderator Foruma

Post by kircan » Fri Nov 23, 2018 10:38 pm

wooyadeen wrote:
Fri Nov 23, 2018 12:11 pm
Nisam neki Anjnštajn ali mi potpuno logično zvuči da onaj ko vozi bicikl sa motorom mora poznavati propise, onaj ko vozi aubomobil mora imati položene i propise i B kategoriju. Vozač kamiona mora znati zakone pod koje on potpada i tako dalje.

Naravno da onaj ko poseduje oružje mora poznavati zakone koji isto regulišu. Naravno da se mora interesovati i o promeni zakona. Oružje nije igračka. Ja bih postojeći zakon promenio utoliko da onaj ko drži oružje (svejedno da li trofejno, vazdušno ili vatreno) mora da prođe i psihijatra i psihologa.
Ja se potpuno slazem sa tobom u vezi psihijatrijskog pregleda, ali mislim da je veci problem sto ljudi koji su u vlast u ovoj zemlji nigde ne bi mogli da prodju psiho test. Pa jebote, ministar vojni nam ima unutrasnje monologe, a o ostalim ne bih trosio reci.
Ja stvarno ne mislim da evidencija oruzja sprecava kriminal. Budale u nasoj zemlji koje su ubijale ljude su to radile i iz nelegalnog kao i iz legalnog oruzja. Onaj ko hoce nesto da napravi naci ce nacin. I Prostitucija i droga su nelegalne pa imas toga koliko hoces, nazalost.
Tako da mislim da se cela ova prica u vezi sa registracijom oruzja ipak samo svodi na taxe i nista vise ni manje.
Hammerli 850 4,5- never forgotten :(
Umarex SP 50 4,5
Hatsan Flashpup 5,5
Fx Streamline 6.35 & Optisan 6-24x56i
Diana Eleven 4,5

kontrolor

Post by kontrolor » Fri Nov 23, 2018 11:20 pm

Jednostavno su mogli da traže da se dostavi lekarsko uverenje, ali kod nas mora sve da bude komplikovanije (skuplje) i nije mi jasno kako su došli do cifre (za vatreno oružje)od 5.420 din."taksa za preregistraciju oružja", 600 din "taksa za oružani list" i 900 din. za "oružani list" koji ću dobiti kada bude gotov. Još me zanima koliko će mi uzeti puškar za proveru brzine, a i to ću uskoro saznati.
Slavia 631 4,5 mm
Diana 350 magnum 4,5 mm + Bushnell Trophy XLT 3-9 x 40
Zoraki HP-01 Ultra 4,5 mm

zvezdan

Post by zvezdan » Sat Nov 24, 2018 12:05 am

stvarno ste zemlja čuda ........
FX Impact X,Sightron SIIIss
https://www.youtube.com/channel/UCzwUDsrYnf76lXe87BD8jCw?view_as=subscriber

com

Post by com » Wed Dec 05, 2018 1:26 pm

ne zaboravite da ako na starim vp koje potpadaju u C kat. nemate okrugli zig zzo moracete da platite i to

gox64

Post by gox64 » Tue Dec 25, 2018 5:07 pm

Zeleo bih da obavestim sve clanove foruma,da preregistraciju i kategorizaciju svojih vazdusnih pusaka,kupljenih po starom zakonu(i za koje imaju oruzni list),mogu obaviti sledecim putem:
-Dobijanje potvrde o kategorizaciji vazdusne puske(da li pripada kategoriji D ili C,po novom zakonu)koju mozete dobiti u Trofej Comercu na Novom Beogradu po ceni od 1.680,00 din.
-Odjava vazdusne puske(vazi za one puske koje su kategorizovane kao D kategorija)i kopija potvrde o kategorizaciji(koja ostaje Vama),u najblizoj agenciji,i to ce Vas kostati 360,00 rsd
-Ako puska pripada C kategoriji onda Vam treba potvrda o kategorizaciji(dobijena u Trofej Comercu) i prijava za pusku sa taksom od 1.300,00 rsd nakon cega dobijate potvrdu o posedovanju vazdusne puske C kategorije,od referenta za oruzje,u Vasem MUP-u

Zivim u opstini Pancevo i ovo su moja zapazanja i licna iskustva o preregistraciji i kategorizaciji vazdusnog oruzja, koja nas snadjose ovih dana.
Nadam se,da ce ovaj info pomoci i olaksati,sve nedoumice i nepoznanice,ljubiteljima vazdusnog oruzja.

P.S.

Sto se tice ziga na vazdusnom oruzju,zelim da Vam kazem da u nasem Pancevackom MUP-u niko nije postavljao pitanje u vezi toga,pa nemojte ni Vi previse da zapitkujete referenta za oruzje.

longrifle

Post by longrifle » Tue Dec 25, 2018 5:37 pm

Necija puska ne vredi koliko sva ta zajebancija
FX Royale 500 80Joule 270m/s JSB MK2 8-)
https://www.youtube.com/channel/UCHaRSE ... subscriber

skorpio

Post by skorpio » Tue Dec 25, 2018 7:30 pm

Mozda je zajebancija i mozda preterana ali u vecini evropskih drzava postoje takse pa i razna druga papirologija .
U nekim drzavama za vazdusne puske preko 16 joula treba dozvola kao i za vatreno oruzje , ko ga ima zna kolika je tek to zajebancija.
Opet u nekim banana drzavama ne treba nista , sve je dozvoljeno bez pravila i kontrole .
I meni je bolno placati razne namete pa opet (da nije cimanje) ne bi smatrao da su troskovi preveliki , ono dam za pusku 700 ili vise eura za opremu jos toliko (ili vise)a da kukam oko 10 /20 eura za takse ili slicno bilo bi neposteno makar sa moje tacke gledista .
naravno svako ima pravo da gore navedeno tumaci kako zeli (shvata)
Hatsan bt 65 5.5 cal. Nikko Stirling Gold Crown 4.5 - 14 x 50

Furioso

Post by Furioso » Tue Dec 25, 2018 8:37 pm

Ma ok takse, ali kako je moguće da neka PU traži žig, a neka ne?? Kako može neka PU da traži pušku na uvid a neka ne? Jel ovo jedna zemlja, jel važi jedan zakon ili???
Diana 34 classic 4.5mm

longrifle

Post by longrifle » Tue Dec 25, 2018 8:54 pm

Prosto kao i sve u ovoj drzavi...
FX Royale 500 80Joule 270m/s JSB MK2 8-)
https://www.youtube.com/channel/UCHaRSE ... subscriber

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Wed Dec 26, 2018 7:16 am

Furioso wrote:
Tue Dec 25, 2018 8:37 pm
Ma ok takse, ali kako je moguće da neka PU traži žig, a neka ne?? Kako može neka PU da traži pušku na uvid a neka ne? Jel ovo jedna zemlja, jel važi jedan zakon ili???

Nije u pitanju zakon već tumačenje istog. Zakon je "tek promenjen" i veruj mi da ga je retko ko pročitao (neki ni ne znaju da je promenjen). Kada različiti ljudi pročitaju isti tekst (a posebno kada je taj tekst komplikovan, obiman i dosadan) velika je šansa da će ga različito shvatati i tumačiti. E sad, ti zamisli koliko će različitih tumačenja biti kada niko ne pročita tekst a svi vole da komentarišu...
Walther LG400 + BigNikko

skorpio

Post by skorpio » Wed Dec 26, 2018 2:32 pm

wooyadeen wrote:
Wed Dec 26, 2018 7:16 am
Furioso wrote:
Tue Dec 25, 2018 8:37 pm

Nije u pitanju zakon već tumačenje istog. Zakon je "tek promenjen" i veruj mi da ga je retko ko pročitao (neki ni ne znaju da je promenjen). Kada različiti ljudi pročitaju isti tekst (a posebno kada je taj tekst komplikovan, obiman i dosadan) velika je šansa da će ga različito shvatati i tumačiti. E sad, ti zamisli koliko će različitih tumačenja biti kada niko ne pročita tekst a svi vole da komentarišu...
Bravo kolega , potpisujem...
Hatsan bt 65 5.5 cal. Nikko Stirling Gold Crown 4.5 - 14 x 50

Furioso

Post by Furioso » Wed Dec 26, 2018 11:26 pm

Ima noviji od onog iz 2015, a koji je na snazi od marta 2016?? U članu 24.stav 2. lepo piše da se vazdušne puške kategorije C žigošu. Kako mogu onda neke PU da ne traže da puška bude žigosana???????
Diana 34 classic 4.5mm

Post Reply