Igre s vetrom

Propisi, zakoni, veština gađanja, iskustva, itd...
Post Reply
Ledeni

Igre s vetrom

Post by Ledeni » Fri Feb 15, 2019 12:44 pm

Uticaj vetra na pogodak za mene je relativno nova stvar. U teoriji odlično znam kako to sve funkcioniše, ali u praksi sam do pre godinu-dve imao vrlo malo iskustva. Pucao sam nekada mnogo iz pušaka u kalibrima od .223 do .300 WM, ali na distancama do nekoliko stotina metara, pa na vetar iskreno rečeno nikada nisam ni obraćao pažnju. Još više sam pucao iz vazdušnih pušaka, isključivo springerica, ali retko u mete udaljene više od 40-50 metara i o vetru nisam mnogo razmišljao čak i u situacijama kada je (to tek sada vidim) njegov uticaj bio itekako izražen. Odskora se sa sinom igram na pravim LR daljinama (za vazdušne puške) i tek sada počinjem da uviđam koliko je vetar bitan!
Evo samo nekoliko primera iz prakse. Dijabola u kalibru 4,5 mm teška 0,54 grama (znači, relativno teška) ispaljena brzinom od oko 170 m/s pri bočnom vetru od svega 1 m/s na 90 metara skreće za oko 25 cm! To je više nego dovoljno da se recimo promaši balon prečnika 15 cm (snimio sam klip o tom pucanju). Na svega 30 metara horizontalno odstupanje uslovljeno vetrom je 2,3 cm, što je opet dovoljno da se promaši recimo orah – naša omiljena „plinking“ meta za 30 m. Ali, da kažemo da je to ipak slaba puška koja malom brzinom ispaljuje laki projektil. Da uzmemo na primer dijabolu kalibra 5,5 mm od 1,17 grama, ispaljenu brzinom od 280 m/s. Na svega 50 metara vetar od 1 m/s „odnosi“ zrno 2,3 cm u stranu. Više nego dovoljno da pokvari grupu koja u idealnim uslovima nije šira od 20 mm. Na 100 metara odstupanje će biti desetak centimetara, a na 180 metara čak 33 cm! Na toj udaljenosti, čak i vetar od 0,5 m/s, koji realno i ne primećujemo, dovodi do horizontalnog odstupanja od 17 cm! Kada pucate recimo u limenku piva, čak i tako slab povetarac dovešće do toga da ćete izgubiti opkladu!
Okej, potrebno je samo znati tačnu brzinu vetra i Strelok će vam reći sve što treba da znate. Tako sam i ja mislio sve dok nisam kupio mali anemometar, koji vrlo precizno meri brzinu strujanja vazduha, ali i temperaturu itd. Nažalost, ova spravica nam zapravo neće biti od neke naročite koristi. U najkraćem, postoje dva ogromna problema kada pucate na otvorenom, a vreme nije apsolutno mirno, što se inače vrlo retko dešava. Prvo, vetar na našim prostorima skoro nikada ne duva ravnomerno. Štaviše, nije dovoljno voditi računa i čekati da prođe „nalet“, pa pucati dok je tiho (što bi se dalo rešiti postavljanjem zastavica), jer čak i kada nam se čini da je brzina vetra konstantna – to nije tačno. Kada imate anemometar, vrlo brzo shvatite da, primera radi, vetar duva „konstantnom“ brzinom od 0,5 do 1,5 m/s, sa naletima do 3-4 m/s. Sada se samo setite kolika su odstupanja za 0,5 m/s, kolika za 1 m/s i biće vam jasno da je reč o igranci bez kraja. Na 20-30 metara možda nećete primetiti neku razliku, ali se situacija menja već na 50-60 metara, na stotinak postaje još žešće, a na 150-200 metara ubrzo će vam doći da razbijete i anemometar i pušku.
Naravno, stvar je nažalost još složenija. Na LR distancama uobičajeno je da vetar em što neprestano slabi i pojačava, em što ne duva isto na celom putu projektila od usta cevi do mete. Nedavno smo pucali u prilično veliku metu dimenzija 25x20 cm na 180 metara i dešavalo se da na brdu na kom se nalazio strelac brzina vetra nije bila veća od 1 m/s, ali je istovremeno na brisanom prostoru stotinak metara dalje dostizala 3-4 m/s, da bi kod mete oped padala na 1 m/s ili čak na nulu. Zamislite uticaj takve „turbulencije“ na dijabolu koja do mete leti skoro čitav sekund!
Evo i nekoliko slika za ilustraciju cele ove priče. Na prvoj i drugoj slici je obična papirna meta u koju je sa 50 metara pucano iz puške kalibra 5,5 mm, dijabolama JSB Heavy od 1,17 grama V0=280 m/s, po vetru čija je prosečna brzina, uslovno rečeno, bila oko 1 m/s. Horizontalna odstupanja su od 2 do 3,5 cm, što je više nego dovoljno da pokvari grupu. Na trećoj slici se vidi da su vertikalna odstupanja veoma mala, što se jasno uklapa u podatak da ova puška na toj daljini sa navedenom municiojom pravi grupe koje obično nisu šire od 20-ak milimetara. Na trećoj i četvrtoj fotografiji je grupa od pet hitaca ispaljena u istim uslovima, ali na 100 metara. Ovde je doduše uticaj vetra bio nešto slabije izražen, jer je pucano u sumrak, kada se vreme donekle smirilo. Na poslednje dve slike prikazano je kako je sve to „video“ Strelok i shvatićete da je to otprilike – to.
Na kraju, još jedno zapažanje. Kao neko ko ima relativno malo iskustva u nadmudrivanju sa vetrom, zaključujem da su neka vrsta intuicije i lična procena (možda je bolje reći „osećaj“) važnije od konkretnih podataka koje ćemo dobiti merenjem. To je naročito izraženo kada na osnovu pomeranja vegetacije (kada vegetacije ima) u glavi automatski „izračunamo“ koliko bi moglo biti odstupanje, a da toga zapravo nismo ni svesni, „uzmemo“ određeni „holdover“ i prosto opalimo. Mislim da je ta vrsta iskustva možda čak i važnija od suvoparne nauke i onoga što će vam posle preciznog merenja brzine vetra „reći“ Strelok ili neka slična balistička aplikacija. Kako god, u pitanju su igre bez granica i srećni su oni koji imaju privilegiju da gađaju u starim fabričkim halama i na sličnim lokacijama. Naravno, moja sledeća puška svakako neće biti u kalibru manjem od 6,35 mm. S druge strane, možda sve ovo samo daje neku draž ovakvim „akcijama“...

A evo i kratkog snimka koji ilustruje kako „akcija“ izgleda kada je sve kako treba. :-)

Attachments
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg

SMD

Post by SMD » Fri Feb 15, 2019 8:12 pm

Aplikacija racuna da je vjetar konstantan na citavoj putanji dijabole sto naravno nije slucaj, te to dalje komplikuje situaciju...

U 5.5 kalibru JSB Monster Redesigned pravi odlicne rezultate (bolje nego 6.35 u istoj tezini) radi mnogo boljeg balistickog koeficijenta...

longrifle

Post by longrifle » Fri Feb 15, 2019 9:16 pm

Ima li neki video koji moze da potvrdi te tvrdnje? Koja puska koji pritisci koje brzine
FX Royale 500 80Joule 270m/s JSB MK2 8-)
https://www.youtube.com/channel/UCHaRSE ... subscriber

Ledeni

Post by Ledeni » Sat Feb 16, 2019 12:05 pm

Ako se pitanje odnosi na mene - naravno da ima. Neke klipove sam već kačio u drugim temama, ali ako je potrebno skupiću ponovo i objaviti ovde. Šta konkretno?

Ledeni

Post by Ledeni » Sat Feb 16, 2019 12:06 pm

SMD wrote:
Fri Feb 15, 2019 8:12 pm
Aplikacija racuna da je vjetar konstantan na citavoj putanji dijabole sto naravno nije slucaj, te to dalje komplikuje situaciju...

U 5.5 kalibru JSB Monster Redesigned pravi odlicne rezultate (bolje nego 6.35 u istoj tezini) radi mnogo boljeg balistickog koeficijenta...
Ne znam kojom bi brzinom moja puška mogla da "potera" tako teško zrno. Ali, verovatno bi imalo smisla makar probati.

longrifle

Post by longrifle » Sat Feb 16, 2019 12:29 pm

Nema smisla da probas ako nemas brzinu kao sa trenutnom dijabolom.

Ledeni

Post by Ledeni » Sat Feb 16, 2019 1:07 pm

Ma kod mene je opasna igranka i sa ovim dijabolama. Elem, ispalo je da je regulator podešen na znatno manje od 135 bara, jer ja i sa JSB od 1,17 grama ne mogu da ostvarim više od 260 m/s i otpuštanje čekića ne pomaže. Sam da rasklapam pušku i prčkam po regulatoru ne smem ni pod razno, a sa drugarom koji bi mi rado pomogao nikako da se ukalupim (ne živimo u istim gradovima).

longrifle

Post by longrifle » Sat Feb 16, 2019 1:10 pm

Idi do Voje Admina pa sve to lepo podesite.

SMD

Post by SMD » Sat Feb 16, 2019 7:37 pm

Brzina moze biti i kontraproduktivna, sta vise BC je cesto bolji na manjoj brzini, jer sto je veca pocetna brzina veci je i otpor...
Tvoja sa 260 sa Heavy, Monstera bi pucala oko 220m/s sto je posporo, barem 250 bih ja ganjao.

Ledeni, na koliko je regulator?

Ledeni

Post by Ledeni » Sat Feb 16, 2019 9:13 pm

Ne zna se :-) Ali na 135, na koliko bi trebalo da bude (tako je rečeno prvom vlasniku), nije sigurno. I eto, prođe skoro zima, a ja ne odoh do Zexa da tzo obavimo :-(

Inače, ne bih ni ja preterivao, naravno. Po meni, 280-290 sa Heavy je puna kapa. Ali je šteta što toliko vremena i truda trošim na eksperimentisanje, a nisam u stanju da se poigram sa iole većim brzinama.

SMD

Post by SMD » Sat Feb 16, 2019 9:26 pm

Od strucnijeg covjeka koji je probao sve i svasta u raznim kalibrima i sve moguce vrste dijabola i slugova sam nedavno dobio informaciju da JSB Heavy u 5.5 najcesce ne voli visoku brzinu, i da je oko 255m/s cesto najbolja brzina ako se gleda stabilnost projektila na vece daljine...

longrifle

Post by longrifle » Sat Feb 16, 2019 9:47 pm

Sve to zavisi od cevi do cevi....

Ledeni

Post by Ledeni » Tue Jun 25, 2019 7:21 pm

Kratak klip o tome kako povetarac od samo 1-2 m/s može da pokvari grupe na 50 metara. Pri tome treba imati u vidu da je puška u kalibru 5,5 mm, da je brzina dijabole oko 260 m/s i da je težina projektila 1,17 gram. Dakle, nije baš u pitanju dijabolica u kalibru 4,5 mm koja nema ni 0,5 grama i mala brzina. Onako na prvu, verujem da bi većina nas rekla da vetrić od 1-2 m/s na tako maloj daljini nema neki učinak, ali praksa govori sasvim suprotno. Dobro, ako gađate flašu od dva litra onda i nema, ali ako pucate grupe i važan vam je svaki milimetar - itekako ima! Uostalom, pogledajte i sami.

goxy

Post by goxy » Tue Jun 25, 2019 7:53 pm

Gospodine Ledeni :lol:
Pošto uglavnom trošim te dijabole i ta daljina mi je jako dobro poznata i naravno težim da napravim što manje grupe sa što više dijabola,a pri tom je brzina dijabole oko 270m/s. Dakle u sličnim uslovima i parametrima gađam mogu da primetim i da se ne složim sa jačinom vetra.Pretpostavljam da si koristio anemometar i on ti je pretpostavljam pokazivao tu brzinu vetra sa mesta gadjanja.Iako strelok daje takve rezultate iz iskustva znam da je vetar morao biti malo jači po mojoj proceni oko 5m/s.Naravno da vetar moze da utiče po vertikali(doduše minimalno sa ovim parameterma),ako duva iz pravca npr. 12 sati.Naravno ovo što iznosim su tehnikalije i klip je svakako poučan.
Pogotovo poslednji deo sa različitim lotovima dijabola i sve je učestalije kod Jsb-a da pojedine serije ne budu dobre.
Fx royale 400Bp 5.5,Mtc viper pro 5-30,Fx no limits
Rti Priest 6.35;5,5,Eaglevision,Swfa ss 16x,huma ldc...

Ledeni

Post by Ledeni » Tue Jun 25, 2019 8:09 pm

Gospodine Goksi, tačno je da se ne slažete sa delom mog izlaganja, ali svoje neslaganja tako džentlmenski iznosite da ja prosto moram da se složim sa vama iako se delimično ne slažem :lol: .

Da, merio sam anemometrom, koji možda i laže. Kako god, moj plan za ovo leto je da konačno (KONAČNO) podesimo taj regulator na 130-135 bara kako bih mogao da konačno isprobam i JSB Monster, jer me opasno mnogo interesuje kako će se ta dijabola pokazati i na 50 metara, ali i na 100-150 i više metara. A ovako kako mi je sada sve podešeno, maksimum koji sa Monsterom mogu da izvučem je 210-220 m/s :roll:

goxy

Post by goxy » Tue Jun 25, 2019 8:35 pm

Uff u mojoj cz cevi monster se nije dobro pokazao,setao je u krugu oko 6cm na 55m.
Menjao mu brzine do čini mi se čak 290m/s(nisam siguran u datu informaciju),ali beast je zato pun pogodak čak i sa brzinom od nekih 220m/s.Sada ide oko 260m/s i mislim da ću se posvetiti trošenju istih u datom kalibru.
Jedan moj poznanik kog sam igrom slučaja uveo u svet pcp,upravo ozbiljno moduje istu pucu kao što je tvoja samo u 6,35 kalibru u želji da potera king heavy na većim brzinama,nadam se da će me ovih dana obavestiti šta je uradio,pa ću ti preneti njegova iskustva.
Fx royale 400Bp 5.5,Mtc viper pro 5-30,Fx no limits
Rti Priest 6.35;5,5,Eaglevision,Swfa ss 16x,huma ldc...

Ledeni

Post by Ledeni » Tue Jun 25, 2019 10:22 pm

Držim te za reč!

jevtara

Post by jevtara » Mon Jul 01, 2019 8:20 pm

Pucanje na 100 m uz promenjiv vetar Slika iako stara vise od godinu dana govori sve
Attachments
20190701_201902.jpg
Cz 200s Hunter cal 177. Crosman 4-16x40AO
FX Streamline cal 22. Mtc optisan viper 8-32x60

Ledeni

Post by Ledeni » Tue Jul 02, 2019 11:19 am

Sve jasno kao dan. E sad, da je u pitanju 6,5 Creedmor... :lol:

Za mene bi veoma, veoma zanimljivo bilo kada bi neko od ovih kolega koje planiraju eksperimentisanje sa slagovima napravio test, pa napravio dve grupe u istim uslovima - jednu dijabolama, a drugu slagovima.

Post Reply