Long range

Propisi, zakoni, veština gađanja, iskustva, itd...
Post Reply
Ledeni

Long range

Post by Ledeni » Tue May 07, 2019 9:35 am

Pretražio sam forum i koliko vidim nema ovakve teme, a ima ovde dosta kolega-ljubitelja LR pucanja. Verujem da bi bilo lepo da na ovom mestu iznosimo svoja LR iskustva, ali prvo treba napraviti dogovor šta zapravo podrazumevamo kad kažemo Long range i mislimo na vazdušne puške. Po meni, sve preko 40-50 m za springerice i preko 100 m za PCP jeste LR.

Za početak, evo jednog sjajnog klipa koji se doduše odnosi na vatreno oružje, ali se ogromna većina prikazanih saveta može primeniti i na LR gađanje vazdušnim puškama, naročito cake oko zauzimanja pravilnog položaja tela, relaksacije itd.

pica pica

Post by pica pica » Tue May 07, 2019 10:35 am

Evo kako momčina pogađa vazdušarom na 300 yardi! Doduše meta jeste malo nesvakidašnja i poveća, al' bože moj i daljina je nepraktična...Pogledajmo:

Slavia 631 Lux cal.: 4,5mm (.177)
Diana 350 N_TEC Magnum Premium cal.: 4,5mm (.177)
Diana Riflescope 4-16x40 AO & BullSeye ZR-Mount

bullpuppcp

Post by bullpuppcp » Tue May 07, 2019 3:13 pm

Ledeni wrote:
Tue May 07, 2019 9:35 am
Pretražio sam forum i koliko vidim nema ovakve teme, a ima ovde dosta kolega-ljubitelja LR pucanja. Verujem da bi bilo lepo da na ovom mestu iznosimo svoja LR iskustva, ali prvo treba napraviti dogovor šta zapravo podrazumevamo kad kažemo Long range i mislimo na vazdušne puške. Po meni, sve preko 40-50 m za springerice i preko 100 m za PCP jeste LR.

Za početak, evo jednog sjajnog klipa koji se doduše odnosi na vatreno oružje, ali se ogromna većina prikazanih saveta može primeniti i na LR gađanje vazdušnim puškama, naročito cake oko zauzimanja pravilnog položaja tela, relaksacije itd.

odlican video dosta informacija naizgled nebitnih a u stvari u tim detaljima je sustina preciznog gadjanja

sash

Post by sash » Tue May 07, 2019 8:15 pm

Slazem se za video Bullpup , dobro nam dosao nazad na forum, znam da si ga posecivao , ali nisi učestvovao u diskusijama.
Lepo je da si opet tu ;)
FX Wildcat Mk2
Optisan 6-24x50 F1

Ledeni

Post by Ledeni » Wed May 08, 2019 8:37 am

Evo jednog zimskog LR gađanja iz Zastavice. Posle toga smo ostvarivali znatno bolje rezultate i na većim distancama, ali i ovo nije bilo loše. Inače, kada je reč o ovako slabim puškama, a Zastava sa pojačanom dvostrukom oporugom ostvaruje 170-180 m/s sa dijabolama od oko 0,5 g, vetar je naš osnovni neprijatelj. Nije teško uneti sve parametre u Strelok i izračunati pad zrna na 60, 70 ili 100 metara, a sama cev je dovoljno precizna da na tim rastojanjima pogodi metu normalne veličine, ali je vetar teško pobediti, a još je teže čekati da se vaše slobodno vreme poklopi sa odsustvom bilo kakvog vetra napolju. Sve dodatno komplikuje činjenica da čak ni povetarac gotovo nikada ne duva konstantnom brzinom, već neprestano menja jačinu, a često i pravac. Evo kako to u praksi izgleda. Na primer, bočni povetarac od svega 0,3 m/s (oko 1 km/h), koji se napolju teško i primeti, osim na plamenu upaljača i slično, na 90 metara pomera pogodak za oko 7 cm, a vetrić od 1 m/s (3,6 km/h) za čitava 24 cm! To je strujanje vazduha koje je sporije od normalnog hoda. Vetar od 3 m/s (oko 11 km/h) oduvaće dijabolicu od 0,5 g za preko 70 cm, a na 100 m (samo 10 metara više) za čak 90 cm! Zanimljivo je i to da pad zrna na 90 m iznosi 185 cm, a na 100 m čak 250 cm, ali to se kao što rekoh lako utvrdi zahvaljujući Streloku. S druge strane, kada prvi put pogodite metu na (za ovakvu pušku) tako velikom rastojanju, osećaj je fantastičan.

Ledeni

Post by Ledeni » Wed May 08, 2019 9:32 am

A ovako je već lakše. Doduše, opet treba uhvatiti mirno vreme i uklopiti ga sa slobodnim terminom. Metalni gong prečnika 13 cm na 175 metara.

pica pica

Post by pica pica » Wed May 08, 2019 10:43 am

Ledeni wrote:
Wed May 08, 2019 8:37 am
Evo jednog zimskog LR gađanja iz Zastavice. Posle toga smo ostvarivali znatno bolje rezultate i na većim distancama, ali i ovo nije bilo loše. Inače, kada je reč o ovako slabim puškama, a Zastava sa pojačanom dvostrukom oporugom ostvaruje 170-180 m/s sa dijabolama od oko 0,5 g, vetar je naš osnovni neprijatelj. Nije teško uneti sve parametre u Strelok i izračunati pad zrna na 60, 70 ili 100 metara, a sama cev je dovoljno precizna da na tim rastojanjima pogodi metu normalne veličine, ali je vetar teško pobediti, a još je teže čekati da se vaše slobodno vreme poklopi sa odsustvom bilo kakvog vetra napolju. Sve dodatno komplikuje činjenica da čak ni povetarac gotovo nikada ne duva konstantnom brzinom, već neprestano menja jačinu, a često i pravac. Evo kako to u praksi izgleda. Na primer, bočni povetarac od svega 0,3 m/s (oko 1 km/h), koji se napolju teško i primeti, osim na plamenu upaljača i slično, na 90 metara pomera pogodak za oko 7 cm, a vetrić od 1 m/s (3,6 km/h) za čitava 24 cm! To je strujanje vazduha koje je sporije od normalnog hoda. Vetar od 3 m/s (oko 11 km/h) oduvaće dijabolicu od 0,5 g za preko 70 cm, a na 100 m (samo 10 metara više) za čak 90 cm! Zanimljivo je i to da pad zrna na 90 m iznosi 185 cm, a na 100 m čak 250 cm, ali to se kao što rekoh lako utvrdi zahvaljujući Streloku. S druge strane, kada prvi put pogodite metu na (za ovakvu pušku) tako velikom rastojanju, osećaj je fantastičan.

A da je ostala standardna fabrička opruga na toj daljini ta zastavica ne bi ni dobacila dijabolu...

Ledeni

Post by Ledeni » Wed May 08, 2019 11:29 am

Naravno da bi. Još sam osamdesetih godina na utvrdio da je krajnji domet Zastave sa standardnom oprugom 130-140 metara. I to eksperimentalnim putem, na Velikoj Moravi kod sela Brežane ;)

bullpuppcp

Post by bullpuppcp » Wed May 08, 2019 11:49 am

sash wrote:
Tue May 07, 2019 8:15 pm
Slazem se za video Bullpup , dobro nam dosao nazad na forum, znam da si ga posecivao , ali nisi učestvovao u diskusijama.
Lepo je da si opet tu ;)
tu sam pratim svakodnevno citam samo slabo piskaram ;)

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Wed May 08, 2019 12:10 pm

Ledeni wrote:
Wed May 08, 2019 11:29 am
Naravno da bi. Još sam osamdesetih godina na utvrdio da je krajnji domet Zastave sa standardnom oprugom 130-140 metara. I to eksperimentalnim putem, na Velikoj Moravi kod sela Brežane ;)
Zamolio bih kolege da ne odgovaraju (pica pici) na trolovanja tipa: "diana nema pad na 50m", "zastava ne može da dobaci 100m" ili "diana za razliku od walthera može da dobaci 100m". Sve će to da ide u kafanu.
Walther LG400 + BigNikko

Ledeni

Post by Ledeni » Wed May 08, 2019 12:14 pm

Jasno.

:lol: :lol: :lol:

pica pica

Post by pica pica » Wed May 08, 2019 12:33 pm

@wooyadeen:
Ne morate biti baš toliko surovi prema meni!?
:cry:
A što se tiče zastava vazdušara: Šta vi mislite da ja nisam imao blizak susret s istom?! Čak šta više imao sam ih više komada, doduše klubske i nijedna nije valjala! Jednoj je čak bila kriva cev, a odgovorno tvrdim da dijabolu od 0.870g ne može ni da dobaci do mete koja je postavljena na 100m! Padne negde na oko 40-50m a dijabolu jasno vidim kako vrca iz cevi...Što se mene tiče ja bi crvenoj zastavi zakonom zabranio da proizvodi vazdušne puške! Mada nisam siguran da li ih više i proizvode!? Završna obrada im je očajna i svaka deseta puška bi mogla da prođe kontrolu kvaliteta, a to jasno govori kakva im je kontrola kvaliteta na "izlazu" u fabrici...
Last edited by pica pica on Wed May 08, 2019 12:41 pm, edited 1 time in total.

pica pica

Post by pica pica » Wed May 08, 2019 12:39 pm

Evo pogledajte kako čovek na 100m sa istom puškom kao mojom diana ntec 350 premium magnum obara dve pivske limenke i to samo s jednom dijabolom!!! Šta reći nego jedan veliki RESPECT!!!

milos.992

Post by milos.992 » Wed May 08, 2019 12:42 pm

wooyadeen wrote:
Wed May 08, 2019 12:10 pm
Sve će to da ide u kafanu.
:lol: :lol: :lol:

beretta

Post by beretta » Wed May 08, 2019 12:58 pm

Pobogu čoveče da li ti ti moraš da odgovoris na svaki post? Obradujem kad udjem na forum sto ima novih prepiski i kad vidim tvoje opservacije na svakoj temi smorim se kao jazavac.
Lepo je čovek napisao da puca sa 0,5g....zasto ti "odgovorno" tvrdis da ako proba sa monster dijabolom od 0,87g da ce pasti za 50m....ko je uopste o tome pisao???
Već si dogurao do 100 postova i verotavno isto toliko prijava...ne plaća se ovde kao na youtube broj pregleda.
Stvarno imas čudan osećaj za humor....i ostao si nam svima dužan da kažes koje si godište, pa da pokušamo da shvatimo čemu sve ovo.
Hatsan mod. 99 (.177), Hawke Varmint 6-24x44 SF

pica pica

Post by pica pica » Wed May 08, 2019 1:13 pm

Pa a zato što sam ja probao sa dijabolom od 0,87 grama i tvrdim da ne može s njom da dobaci ni 50m! A i sa dijabolom od 0,69g. isto ne može! A i sa RWS dijabolom od 0,61g. s mesinganim vrhom isto ne može, dok je s RWS od 0,53g. tu negde na dobrom putu da dobaci 100m! Jedino mislim da bi dobacila 100m s plastičnom dijabolom od 0,25g. s mesinganim umetkom, a možda i prebacila stotku, ali to još na žalost nisam probao!

Btw: Inače, pričati o dalekim pogo'cima u ovoj temi a spominjati zazatavinu vazdušaru je isto toliko neumesno kao pričati o formuli jedan i pominjati yuga ma koliko on nabudžet bio! Ako ste realni složićete se sa mnom?!

wooyadeen
Site Admin

Post by wooyadeen » Wed May 08, 2019 1:37 pm

pica pica wrote:
Wed May 08, 2019 12:33 pm
@wooyadeen:
Ne morate biti baš toliko surovi prema meni!?
:cry:
Ja stvarno ne znam šta ću sa tobom. Istina je da sam malo grublji, al ti si preterao sve mere i ja polako gubim strpljenje. Ovo je tehnički forum, ovde ljudi dele iskustva i prenose utiske kako bi pomogli jedan drugom.
Ako ti napišeš da diana nema pad na 50m, to nije ni iskustvo ni utisak, to je neistina koja nikome ne koristi, već naprotiv smeta (pravi zabunu novim članovima). To sa padom nije jedini nonsense koji si napisao i što je najgore tvrdoglavo teraš istu politiku, kao noj koji zabode glavu u pesak. Ako ti nešto nije jasno pitaj, biće ti objašnjeno, nema potrebe da nam svoju maštu i želje predstavljaš kao činjenice.
pica pica wrote:
Wed May 08, 2019 12:33 pm
A što se tiče zastava vazdušara: Šta vi mislite da ja nisam imao blizak susret s istom?! Čak šta više imao sam ih više komada, doduše klubske i nijedna nije valjala!
To što si ti imao loše, ne znači da neko drugi ne može imati dobru.

Tvrdnja da puška brzine 120m/s, ne može da dobaci 100m je samo malo manji nonsense nego tvrdnja da bilo koji projektil (a da pritom nema sopstveni pogon) ispaljen iz bilo koje puške nema pad. To me navodi na razmišljanje da li si uopšte prerastao peti razred. Bilo ko, ko je završio osnovnu trebao bi da zna za silu gravitacije i kako ona deluje.
Walther LG400 + BigNikko

pica pica

Post by pica pica » Wed May 08, 2019 2:09 pm

Opet uvrede!?
Nisam ja g.Vujadine reko da nema pad! Daleko bilo..izbistrio sam ja fiziku za sedmi razred odavno... Nego sam se možda malo nespretno izrazio kad sam to napisao, jer sam više hteo dočarati koliko ja diana ntec 350 premium magnum jaka puška i da je pad proektila toliko zanemarljiv, a to sve zbog njene snage i brzine proektila, koja sa određenim dijabolama ide i preko 400m/s. Što je stravično brzo za jednu prelamaču složićete se?! Evo slikovito: Recimo, kad opalim iz moje boginje diane, stiče se utisak da proektil do mete koja je recimo na 50m ni ne putuje, neko se čini da je vremenski interval od okidanja do zvuka udarca u metu "plup" trenutan! A to nisam još doživeo ni sa jednom prelamačom, jer sve ostale imaju jasno definisan vremenski interval od pucnja do udarca u metu!
Eto..možda je zbog toga došlo do male zabune i ja se svima izvinjavam ako sam nekog možda doveo u zabludu! Znači da rezimiram: Diana ntec 350 premium magnum ima pad proektila na 50m ali toliko zanemarljiv da kao i da ga nema!

Ledeni

Post by Ledeni » Wed May 08, 2019 2:16 pm

Pica Pica, ovo bi trebalo da bude tema o LR gađanju. Voleo bih kada bismo ovde iznosili svoja LR iskustva, pri čemu je nebitno pucamo loi iz Diane, Hatsana, FX-a ili Zastave. Nemoj da se ljuitiš, ali očigledno je da u svemu ovome nemaš mnogo iskustva. To se, primera radi, vidi iz tvog predloga da iz Zastave (koja je jedna od nekoliko najslabijih VP koje se mogu videti kod nas) probam JSB Monster. Zašto bih to radio? Monster je dijabola za najjače vazdušne puške i ne vidim apsolutno nikakvu svrhu da je pucam iz Zastave, koja je čak i ovako "frizirana", sa jačom oprugom, i dalje veoma slaba puška.

Veruj mi, ja bih rado voleo da vidim tvoje fotografije i snimke u ovoj temi. Okači neko gađanje iz tvoje "boginje" na 60, 80 ili 100 metara, opiši celu "akciju" i verujem da će većina članova vrlo rado pogledati tvoje iskustvo. Nemoj se samo "kačiti" i prozivati, a naročito to nemoj raditi sa članovima koji imaju višedecenijsko iskustvo u ovoj materiji. Ne znam koje si godište, ali tu Zastavu imam od 1980. godine i probao sam sa njom verovatno sve što bi nekome moglo da padne na pamet. Opet si me isprovocirao, a rekao sam već samom sebi i adminu da neću odgovarati. Kažem opet, daj slike, daj video-snimke, da da komentarišemo. Ovako, bez ijedne tvoje slike ili klipa (ja ih bar nisam video), ispada da nam samo svima soliš pamet bez pokrića.

goxy

Post by goxy » Wed May 08, 2019 2:32 pm

Ledeni molim te reci nam od momenta kada vidis da si pogodio metu recimo na 150m do momenta kada cuješ zvuk udara prodje vremena.Jer ja na 50-70m koliko uglavnom gadjam uvek čujem pogodak malo kasnije u odnosu kada primetim okom.Posto kolega iz ,,boginje ''Dijane kako stisne okidač već čuje zvuk pogotka na 50m.Pa rekoh ti sa tvojom zastavicom sigurno kada opališ,odeš da popiješ kaficu....
Fx royale 400Bp 5.5,Mtc viper pro 5-30,Fx no limits
Rti Priest 6.35;5,5,Eaglevision,Swfa ss 16x,huma ldc...

Post Reply