Long range

Propisi, zakoni, veština gađanja, iskustva, itd...
Post Reply
Furioso

Re: Long range

Post by Furioso » Sat May 18, 2019 3:57 pm

Ledeni wrote:
Sat May 18, 2019 3:18 pm
kircan wrote:
Fri May 17, 2019 10:39 pm
Ledeni wrote:
Fri May 17, 2019 3:17 pm
Evo, ja ću se vratiti na temu. Gotovo potpuno mirno vreme danas - idealna prilika da se još jednom okušam u starom izazovu gađanja i pogađanja mete na 95 metara iz Zastave.
Ledeni svaka cast, ta tvoja zastava je odlicna. Kvalitet video snimka cak i kad je ovako uncut je odlican, uzivancija za gledanje. Sad si me naterao da probam i ja nesto slicno sa mojom dianom eleven. Bas me zanima hocu li uspeti, Cisto sumnjam, ali sto da ne...
Hvala druže. Tri su razloga zbog kojih pravim te klipčiće. Prvo, uživam dok to radim - pucam, snimam, editujem, zezam se... Drugo, volim da otkrivam limite svakog oružja. Još sam kao klinac od 10-12 godina pucao iz raznoraznih vazdušara u najrazličitije stvari i upoređivao svašta. I treće, voleo bih zaista da podstaknem i druge da eksperimentišu na ovaj način, tim pre što je u pitanju stara i jeftina puška, a većina ljudi koji tek ulaze u ovaj svet prve korake pravi upravo sa takvim "praćkama". I dok sam radio kao urednik u jednom ribolovačkom listu uvek sam se trudio da u tekstovima, testovima, reportažama forsiram pribor koji je u nekoj srednjoj, nižoj srednjoj i ekonomskoj klasi. Visoku klasu i štapove i mašinice koji koštaju kao prosečna plata u ovoj zemlji ostavljao sam drugim kolegama i svojim saradnicima.
Svaka čast care!!!
Diana 34 classic 4.5mm
Nikko Stirling mountmaster AO3-9x40MD

skorpio

Post by skorpio » Sat May 18, 2019 4:06 pm

Bravo kolega Ledeni , zaista si car...
Hatsan bt 65 5.5 cal. Fire Wolf sf 10~40x50 OE
Projekat Frankenstein 4.5 kal 8-)

Ledeni

Post by Ledeni » Sun May 19, 2019 10:00 am

Hvala kolega. Evo, silom prilika i zbog lošeg vremena koje nam ne dozvoljava da radimo, iskoristili smo trenutak da se i po drugi put okušam u "pivo izazovu". Veče je bilo idealno, bukvalno bez daška vetra! Ali, sunce je sa 10-12 sati udaralo u oči, što je u početku mnogo otežavalo stvari. Najveći problem je bilo to što sam u kolima zaboravio vrećicu, pa sam ispod kundaka morao da stavim pesnicu. Kada pucam LR, meni je puška (nebitno da li je zastava ili .300 WM) potpuno stabilna i jedino pomeranje končanice na meti pravi moje disanje. Ovo je bilo sasvim drugačije, ali dobro. Ionako i na klipu previše kukam. Da budem iskren, mislim da sam toliko kukao jer sam podsvesno osećao da neću pogoditi limenku.
Kako god, pogodak iz trećeg pokušaja i ogromna prednost T-Eagle 5-20x50 optike koja nam omogućava da koristimo uvećanje od 7, 8 ili čak 9x i gađamo na 170-180 metara! Na 7x meta se jasno vidi i čak mogu da biram gde želim da je gađam, a sa starom optikom MilDot je na 3x bio maltene kao i sama limenka! Videćete da sam posle limenke i jednog promašaja bez ikakvih poteškoća pogađao metu 28x21 cm. "Šetao" sam samo po visini, zbog nestabilnosti oslonca u kundaku, a po pravcu je sve bilo u 10-ak cm! Uz idealan oslonac, probrane dijabole (ovog puta nisu bile) i ovakvo vreme, verujem da pet dijabola mogu da budu unutar grupe prečnika 15 cm. Gotovo sam siguran u to. Možda i u užoj grupi!
Impresionirao me je izgled dijabole koja preleti 175 metara i udari u lim od 1,5-2 mm (nisam siguran koliko je debeo), ali i koliko se meta zaljulja posle pogotka. Po Streloku, brzina na 175 m je oko 120 m/s, a energija oko 8 J. Kako diojabola uspe da se ovako spljošti sa 120 m/s nemam pojma, ali tako je kako je. Kako god, ja sam prezadovoljan! Inače, ovu limenku piva čuvam od jesenas, a nastaviću da je čuvam i dalje, kao uspomenu na ovo prelepo veče.

sash
Donator

Post by sash » Sun May 19, 2019 10:16 am

:)
Ja sam ovek sa osmehom dok gledam tvoje klipove.
Unosiš mir čoveku u dušu dok govoriš, kamera te voli , bravo drug!
FX Wildcat Mk2
Optisan 6-24x50 F1

Joca

Post by Joca » Sun May 19, 2019 10:24 am

'Oće biti i klip "175m sa Zastavicom"? :D :D
Diana Stormrider Huma-Air Regulated, Gen. 2, .22cal. | Hawke Vantage 4-16x50 AO MilDot IR
Diana 240 Classic | Diana Bullseye ZR-Mount | Hawke Vantage 3-9x40 AO MilDot
Hawke LRF400 Pro Rangefinder | mtm K-Zone shooting rest

skorpio

Post by skorpio » Sun May 19, 2019 11:35 am

Ma svaka cast , ti si zaista neverovatan , a tvoj Hatsan je odlican , na 175 metara 5.5 cal. neverovatno .
Ta daljina je izazov i za mnogo , mnogo skuplje puske u 5.5 cal.
Pogledao sam klip sa totalnim odusevljenjem , bravo...

Joca

Post by Joca » Sun May 19, 2019 11:49 am

Imao sam čast da prvi pogledam klip i stvarno moram reći da je najbolji koji je snimio u poslednje vreme. Apsolutno bolji od mase Amera koji su poznata imena. Iskreno to kazem. Imam ideje za jos neka poboljšanja, ali to ćemo zajedno kad dođem jedan dan da malo pucamo. :)
Diana Stormrider Huma-Air Regulated, Gen. 2, .22cal. | Hawke Vantage 4-16x50 AO MilDot IR

kircan
Sekretar mesne zajednice

Post by kircan » Sun May 19, 2019 1:00 pm

Fantazija, Ledeni za predsednika odeljenske zajednice i venecijanski lav. Stvarno uzivanje za gledanje. O pogotku ne treba trositi reci...
Hammerli 850 4,5- never forgotten :(
Umarex SP 50 4,5
Hatsan Flashpup 5,5
Fx Streamline 6.35 & Optisan 6-24x56i
Diana Eleven 4,5
GSG PR900W + Carl Zeiss Conquest (KINA 100%)

Ledeni

Post by Ledeni » Sun May 19, 2019 7:15 pm

Pa, hvala svima na lepim rečima. Iskreno, mislim da malo preterujete, naročito ti Jole. Entuzijazam, ideje, volja i slične stvari su jedno, a tehnika i logistika koju te poznate face imaju nešto sasvim drugo. Mislim da si pristrasan. Bez brige, možeš da pucaš kad god želiš na mom sofisticiranom kućno/baštenskom LR strelištu sa haj-tek pokazivačima smera i brzine vetra :lol: .

Inače, Joca i ja smo primetili jednu vrlo zanimljivu stvar na ovom videu, a tiče se samog pogotka u limenku. Ali, neka on objasni, pa ću ja izneti svoju pretpostavku.

Joca

Post by Joca » Sun May 19, 2019 7:38 pm

Gledam sad nešto jako zanimljivo, ne znam da li je još neko primetio, a radi se o snimku koji je Ledeni gore postavio (gađanje konzerve piva na 175m)...
Dakle, nakon ispaljenja dijabole i bukvalno mikrosekundu pre udara u konzervu, na otprilike 1m od konzerve pojavio se trag udara nečega o površinu vode, a tek zatim je usledio udar u samo pivo.
Prvo mi je palo na pamet da je u pitanju rikošet dijabole od površine vode, kao "žabica", ali Ledeni mi je rekao da je dijabola pravilno udarila u konzervu. Da je bio rikošet, ona bi verovatno promenila pravilan let i krenula da se "tumba", što ovde nije bio slučaj, jer je u konzervu ušla potpuno pravilno.

Na slici broj 1. vidi se udar nečega u vodu trenutak pre udara dijabole u pivo:
Image

Na slici broj 2. vidi se trenutak kada je dijabola udarila u konzervu i jasno mesto udara u vodu na 1m ispred konzerve:
Image

Šta bi moglo biti? Pustite snimak od 3' 34" i pogledajte. Vrlo zanimljivo.

Ledeni

Post by Ledeni » Sun May 19, 2019 7:50 pm

Rekao sam već Joci, stvar je veoma, veoma čudna. Ako je rikošet, kako je moguće da dijabola nastavlja da leti pravilno? Jer, rupa na limenci je savršeno orkugla. Sva moja iskustva sa rikošetom, sa vazdušnim i vatrenim oružjem, podrazumevaju da se projektil posle rikošeta tumba i otisak je više ili manje pljoštimice. Da li je moguće da se dijabola odbije od vodene površine i udari u limenku pod pravim uglom? Pored toga, kako je moguće da posle rikošeta zadrži toliko energije da izazove onakvu deformaciju limenke? Svaki rikošđet podrazumeva gubljenje dela energije i brzine, a one su na toj daljini već oho-ho opale. I još nešto - kako je dijabola posle rikošeta i probijanja limenke imala snage da ostavi i otisak na limu, koji je, da sve bude još zanimljivije, takođe savršeno okrugao?

Kako god, primetio sam i sam to danas, pa sam na YT podesio brzinu videa na 0,25 i onda seckao frejm po frejm na tastaturi i zaista se najpre vidi udarac nečega u vodu, a tek potom (možda stotinku kasnije) dijabola udara u limenku. Čak mi je palo na pamet da kao svaki pravi jutjuber iskoristim ovo i napravim poseban video u kojem ću naširoko da razglabam i izigravam Horejšija forenzičara :lol: . Nešto se čudno zaista dogodilo, a šta - pojma nemam.

Ako se setim, sutra ću vam slikati i metu sa dotičnim otiskom i limenku. Sad je kasno, a slikao bih to napolju, a ne unutra, uz blic. Mada, vidi se i na kraju videa, lada pokazujem limenku, da je rupa okrugla - i ulazna i izlazna.

Michael

Post by Michael » Sun May 19, 2019 8:03 pm

Gledao sam na yt da je Slicno i met duber roknuo patku sa njegovim impaktom, dijabola je pala pre patke ali je takozvana "zabica" nastala i rikosetirala se direktno u krilo. Ne znam kolika je daljina bila ali svakako je moguce da se to i tebi desilo 😂👍
Super video inace 👏👏☝️😀

Ja se izvinjavam sto pominjem pacetinu ali samo prepricavam sta sam video, ako smeta slobodno "delete" post
FX Wildcat .25 Stx 75J Mk1
Discovery 3-12x44
FX Impact X 700mm 7.62 130J
Athlon Midas 4.5-27x50 👍
Fx Nolimit
Huggett Shroud

SMD

Post by SMD » Sun May 19, 2019 8:35 pm

Ja bih rekao da je rikoset, jer poklapa se brzina putanja itd...
YT nazalost obara kvalitet snimaka, instaliraj na racunar npr Media Player Classic, u njemu mozes originalni materijal frejm po frejm pregledati, pauziras pa sa strelicama ides. ;)
Ledeni, svaka cast u svakom slucaju, i smatram da malo podcjenjujes Hasu, ja sam ubjedjen u dobrim uslovima, proberes dijabole vizuelno, da bi 5 komada na 175m bilo max 10cm... 8-)

Joca

Post by Joca » Sun May 19, 2019 8:56 pm

Ja nemam originalni snimak, pa sam skidao sa YT, ali mi se u trenutku učinilo nešto neobično, pa sam vraćao više puta i pravio skrinšotove sa YT. Ledeni ima snimak, ali ja ipak verujem da je rikošet u pitanju, mada naravno, ne mogu da tvrdim, ali mi je najlogičnije.

Ledeni

Post by Ledeni » Sun May 19, 2019 9:05 pm

SMD wrote:
Sun May 19, 2019 8:35 pm
Ja bih rekao da je rikoset, jer poklapa se brzina putanja itd...
YT nazalost obara kvalitet snimaka, instaliraj na racunar npr Media Player Classic, u njemu mozes originalni materijal frejm po frejm pregledati, pauziras pa sa strelicama ides. ;)
Ledeni, svaka cast u svakom slucaju, i smatram da malo podcjenjujes Hasu, ja sam ubjedjen u dobrim uslovima, proberes dijabole vizuelno, da bi 5 komada na 175m bilo max 10cm... 8-)
Uh, bre, to bi stvarno bilo ekstra. I mnogo bih voleo da ponovo probamo, makar u toku leta ili jeseni.

Lale

Post by Lale » Tue May 21, 2019 12:41 am

Izvinjavam se sto skrecem sa teme ali video sam da je neko ovde spomenuo molibden mast pa me interesuje gde ima da se kupi posto ce mi trebati uskoro. Da li moze bilo koj proizvodjac ili je sve to isto?

Ledeni

Post by Ledeni » Sat Jun 01, 2019 12:36 pm

Ovaj bračni par pratim na YT već par godina i uživam u njihovim klipovima. jeste da ne pucaju iz vazdušnih pušaska, ali svejedno iz njihovih videa može mnogo da se nauči o LR gađanju. Ovde iz puške 6,5 mm Creedmor pucaju na 3.000 jardi. Pogledajte kako optika stoji, zahvaljujući podesivoj montaži/nosačima! Sve češće razmišljam o nabavci neke slične montaže i o probama na preko 200 metara! I još nešto, vidite koliko duva vetar na brdu sa koga pucaju, a kako je kod mete potpuno mirno - pokazivač vetra miruje! Uzgred, naručio sam na Aliju i to čudo u narandžasto-beloj boji :lol:
Ta "nekonzistentnost" vetra još veći problem pravi nama sa vazdušarama kada pucamo LR!

skorpio

Post by skorpio » Sat Jun 01, 2019 1:35 pm

Amerikanci imaju sistem , pucaj dok ne pogodis , zanimljivo je videti sta moze ovaj mali kalibar ali po meni ovo nije mogucnost ni puske ni strelca , nego na neki nacin uticaj srece .
Daljina je ogromna 2,5 km putovanje zrna oko 8 sekundi , bilo bi zanimljivo videti sledljivost / ponovljivost...

Ledeni

Post by Ledeni » Sat Jun 01, 2019 3:37 pm

Pucaju oni i na manjim daljinama. I imaju fantastične rezultate, a pri tome ne rade kao Ameri, koji pucaju besomučno o ooogromne mete dok ne potrefe prvi put, nego gađaju relativno male mete i pucaju više puta. Evo recimo kakvu grupu je sa .243 Win napravio na 1.000 jardi, odnosno preko 900 metara.

A evo i .300 WM i limenke koka-kole na 2.000 jardi.

Inače, ovo niosu Ameri, nego Australijanci. bračni su par i imaju automehaničarsku radnju. Potpuno su opušteni i otvoreno prenose svoja iskustva. Imaju i pokušaje pucanja na četiri i pet hiljada jardi i najviše se bave ELR-om (Extreme Long Range).

longrifle
Moderator Foruma

Post by longrifle » Sat Jun 01, 2019 3:42 pm

Evo dva snimka bez slučajnih pogodaka i rikošeta na 300m sa Impactom od našeg brata Zvekija 8-)

FX Royale 500 80Joule 270m/s JSB MK2 8-)
https://www.youtube.com/channel/UCHaRSE ... subscriber

Post Reply